Caber Kalesi’nde ABD zırhlısı!

Münbiç’e askeri sevkiyat yapan ABD’nin bayrak çektiği zırhlı araçlar, Süleyman Şah Türbesi’nin taşındığı Caber Kalesi’nin önünden geçerken görüntülendi. Strateji uzmanları, “Türkiye meşru müdafaa hakkını kullanarak Münbiç’te açacağı koridorla toprağı olan Caber Kalesi’ne gidebilir” diyor.

6 Mart 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin tepkisine rağmen terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ağır silah ve zırhlı yardımını sürdürüyor.  Önceki gün görüntülenen ABD bayrağı asılı zırhlı araç konvoyu Süleyman Şah Türbesi’nin taşındığı ve Suriye ile yapılan anlaşma ile Türk toprağı olan Caber Kalesi’nin önünde yer alan köprüden geçerken görüntülendi.

Koordinatları belirlendi
İngiltere merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IISS) savunma ve askeri analisti Joseph Dempsey tarafından yapılan coğrafi konum saptaması, fotoğraftaki ABD zırhlılarının Caber Kalesi’in çevresindeki köprüde olduğunu tespit etti. Dempsey yaptığı çalışmada zırhlının tam yeri ile koordinatlarını da saptadı. Savunma uzmanları zırhlı araç konvoyunun Kobani’den yola çıktığını ve bölgeden geçerek Münbiç çevresine konuşlandırıldığını belirtti.

“Meşru müdafaa hakkımız var”
Emekli Tuğgeneal Dr. Naim Babüroğlu, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanarak toprağı olan Caber Kalesi’ne gidebileceğini söyledi: “BM Antlaşması’nın 51. maddesi meşru müdafaa halinde kuvvet kullanımına izin veriyor. Caber Kalesi’nin emniyetini sağlamak içinde sınırdan örneğin 20 km genişliğinde bir emniyet koridoruyla aşağıya doğru indiğimizde Münbiç’in bir bölümü de içinde kalıyor. Oraya Süleyman Şah Türbesi’ni konuşlandırırsak zaten PYD/YPG bölgesine girmek zorundayız. Fırat’ın hem doğusunda hem batısında bir emniyet koridoru açmış oluyoruz. Türkiye bunu kullanmalı. Bunun için ABD ve Rusya’yı ikna etmek zorunda değiliz. Suriye ile yapılan anlaşmaya göre Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu nokta Türk toprağı. ABD burada fazla bir şey söyleyemez.”

NOT: Haberin 6 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/caber-kalesi-nde-abd-zirhlisi–1045178-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.