“Bizler güneşin çocukları, ölüme gülümseyerek gidenleriz”

Suruç’taki bombalı intihar saldırısında çoğu üniversite öğrencisi olan 32 kişinin ölümü Türkiye’yi derinden sarstı. Hayata umutla bakan gençlerin geleceğe dair paylaştıkları mesajlar yürekleri dağladı. Türkiye’nin her yerinden gelen Türk, Kürt, Çerkes ve Laz gibi değişik etnik kökenlere sahip olan, ancak çocuklara yardım malzemesi, oyuncak, kitap götürmek ve oyun parkı, kütüphane gibi mekanlar yapmak için bir araya gelen gençleri binlerce kişi sonsuzluğa uğurladı. İşte o güzel gençlerin kısa hayat hikayeleri.

22 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
22 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Okan Pirinç: ESP üyesi olan 18 yaşındaki Okan Pirinç lise yıllarından beri itibaren devrimci mücadele içinde yer aldı. Pirinç, Karaçay Bedii Sabuncu Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Okan Pirinç, Suruç ekibine Hatay’dan katıldı. Üniversiteye hazırlanan Okan Pirinç daha önce Kobani’de hayatını IŞİD’e karşı savaşırken kaybeden Emre Aslan’ın arkadaşıydı. Pirinç girdiği üniversite sınavlarına göre tercihlerin sonucunu bekliyordu. Facebook’ta paylaştığı mesajda “Gözün arkada kalmasın” diye yazmıştı.

Hatice Ezgi Sadet: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi 2. sınıf öğrencisi olan 20 yaşındaki Hatice Ezgi Sadet, daha önce bir internet sitesine yaptığı açıklamada “Kobani’nin yeniden inşa sürecinde yer almak için çok sayıda başvuru oldu. Şu anda planlamamız 4 araçla sınırlı” demişti. Sadet, sanat tarihi bölümünü kazandığını “İşsiz olacağım ben. Mutluyum” diye duyurmuştu. SGDF Eşbaşkanı Özgen Sadet ablasıydı.

Yunus Emre Şen: Vanlı olan 22 yaşındaki Yunus Emre Şen, Ankara’da yaşıyordu. Tır şoförü bir babanın 6 çocuğundan biriydi. Adana İnsan Hakları Derneği’nde geçtiğimiz günlerde Kobani’nin inşası kampanyasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşmuştu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde okuyordu.

“Şekerleri Kobanili çocuklara götüreceğiz anne”
Uğur Özkan: Patlamada hayatını kaybeden 26 yaşındaki Uğur Özkan, Suruç’a giden İstanbul ekibinde yer alıyordu. Özkan, Anadolu Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği okuyordu. Annesi Keriman Özkan, oğlunun ölüm haberini televizyondan duyduğunu belirterek, “Biz televizyondan haberi duyduk. İstanbul’da çalışıyordu. Bayramda ziyaretimize gelmişti. Bayramımızı kutladı, ablasının bayramına da gitti. ’Anne duş alayım mı?’ diye sordu, ben de ’Al oğlum’ dedim. ’Hadi oğlum güle güle git’ dedim. 25 yıldan beri İstanbul’daydık, bütün arkadaşlarıyla birlikte aralarında topladıkları paraları biriktirip, şeker almışlardı. ’Bu şekerleri arkadaşımızla birlikte götüreceğiz Kobani’ye’ dedi. Topladıkları şekerleri Kobani’deki çocuklara götürecekti, olmadı götüremedi” dedi. Şırnak Cizreli olan Özkan, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi üyesiydi.

Evrim Deniz (Mücahit) Erol: Muş nüfusuna kayıtlı olan Evrim Deniz Erol da patlamada hayatını kaybetti. 19 yaşındaki Erol, sosyal medyadaki bir paylaşımında, “Gülmek ideolojik bir eylemdir” demişti. İnsan haklarıyla ilgili her eylemde yer alan Erol, Harran Üniversitesi Müzik Bölümü’nde okuyordu.

İsmet Şeker: Kobani’de hayatını kaybeden 31 yaşındaki YPG’li Mustafa Can Şeker’in babası İsmet Şeker de Suruç’a gitmişti. Oğlunun uğruna hayatını yitirdiği toprakları görmek istiyordu. İstanbul’da Gazi Mahallesi’nde yaşayan Sivas Koçgirili İsmet Şeker bir kaç ay önce oğlunun ölümüne dayanamayan Zahide Şeker’i kalp krizinden kaybetmişti. İsmet Şeker bir lokantada çalışıyordu.

Süleyman Aksu: Hakkâri Yüksekovalı İngilizce öğretmeni Süleyman Aksu (28) hayatını kaybedenler arasında bulunuyor. Aksu, Hakkari Yüksekova’daki Şemsettin Onay Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordu. Evine taziyeye gelen öğrencileri ‘Son dersini anladık hocam’ pankartı açtılar.

Çağdaş Aydın: Dersimli Çağdaş Aydın (27) Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi okuyordu. Aydın, ekibe İstanbul Kadıköy’den katıldı. Çağdaş Aydın’ın babası Esenler HDP İlçe Başkanı Fethi Aydın patlamada yaralananlar arasında bulunuyor. Fethi Aydın oğlunun cenazesine hastane önlüğüyle katıldı.

Kasım Deprem: Patlamada hayatını kaybeden Kasım Deprem, Suruç’a giderken arkadaşlarıyla sık sık fotoğraf paylaştı. Son olarak “Huzur memleketine gidiyoruz” diye not düşmüştü. Suruçlu olan Kasım Deprem saldırıda ölen Osman Çiçek ile arkadaştı. Kasım Deprem, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi 4. sınıfta okuyordu.

Osman Çiçek: Özel bir otomobil servisinde çalışan Osman Çiçek, Suruçluydu. Osman Çiçek Facebook hesabında Kobani’ye birlikte gittiği Kasım Deprem ile birlikte fotoğraflarını paylaşmıştı. Çiçek bir mesajında “İnsan, evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar…” yazmıştı.

Ölüme bordo-mavi bilekliğiyle gitti
Koray Çapoğlu: Devrimci Trabzonsporlular grubunun bir üyesiydi. Trabzon’un Of ilçesinde doğmuştu. Bir çok eyleme öldüğünde kolunda taktığı bordo-mavi bilekliği ve Trabzonspor bayrağıyla katılmıştı. Validebağ Korusu için yapılan eylemde gözaltına alınmıştı. Ailesinin tek çocuğu olan 32 yaşındaki Çapoğlu matbaada çalışıyordu.

Ferdane ve Nartan Kılıç: HDP Bursa milletvekili adayı Metin Kılıç’ın eşi ve oğluydu. Çerkes kökenli olan anne Ferda ve Nartan Bursa’dan yardım için Kobani’ye kız kardeşi Sinem Kılıç’la beraber gittiler. Anne ve oğlu ölürken yaralı kız kardeş cenazeleri taşıdı. Nartan Kılıç üniversiteyi Rusya’nın Nalchik kentinde okudu.

Med Ali Barutçu: Suruç’ta hayatını kaybeden Med Ali Barutçu Muş TOBB Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu. Kardeşi Rojava’da IŞİD’e karşı savaşıyordu. Abisi Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde okurken tutuklandı ve hala hapiste yatıyor. Babası 2009’da KCK tutuklanıp serbest kaldı. 4 erkek kardeşten sadece biri evde kaldı. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde okuyordu.

Parkaya parası yetmedi hatıra fotoğrafı çektirdi
Ali Can Vural: Samsunlu olan 19 yaşındaki Alican Vural 2014’te, Atakum Anadolu Teknik Lisesi’nden mezun oldu. 19 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde okuyordu. Deniz Gezmiş’i çok seven Vural, Gezmiş’in giydiği yeşil parkanın bir benzerini almak istiyordu. Ancak arkadaşlarıyla girdiği mağazada parası yetmemişti. Ali Can Vural bunun üzerine parkalı fotoğrafını şu sözlerle paylaşmıştı: “İşte devrimci ruh budur hayalini kurduğun parkaya paran yetmeyince hatıra olsun diye mağazada foto çektirmek.”

“Bizler güneşin çocuklarıyız”
Aydan Ezgi Şalcı: Alican Vural’ın arkadaşı olan 21 yaşındaki Aydan Ezgi Salcı, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiydi. Daha önce Kobani’ye 30 koli oyuncak gönderen Samsunlu 5 gencin ikisi hayatını kaybederken Zafer Aydın, Mert Cömert, Özlem Tunç yaralı olarak kurtuldu. Samsun’dan giden ekip çocuk parkı yapmak için Kobani’ye yolculuk yapıyordu. Şalcı saldırıdan bir gün önce Twitter hesabından, “Bizler güneşin çocuklarıyız. Ölüme gülümseyerek gidenleriz. Ne döndürebilir ki bizi, ne korkutabilir ki? Gelin yarını ilmek ilmek biz örelim” demişti.

Emrullah Akhamur: Emrullah Akhamur ve Murat Yurtgül, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğdu. Çocuklu arkadaşı olan Akhamur ve Yurtgül beraber büyüdü ve beraber öldüler. Yan yana toprağa verilecekler. Akhamur Mersin Üniversitesi tarih bölümünde okuyordu.

Murat Yurtgül: İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınf öğrencisi Murat Yurtgül, üniversitede demokrasi ve insan hakları kulübünün eşbaşkanlığını yapıyordu. 15 günlük kısa bir süre için memleketi Kızıltepe’ye gelmişti. Ailesini gördükten sonra çocuklara okul ve kütüphane yapmaya Kobani’ye gidecekti. Çello çalar, tiyatroları takip ederdi. Şiir okumayı çok severdi. Jan Dost’un ‘Serbazo’ şiirini her gün okurdu, dinlerdi. Üniversitedeki anma etkinliklerinde gür sesiyle en vurucu şiiri okur herkesi dayanışmaya çağırırdı. “Canı cehenneme rahat uyuyanın!” dizesiyle okulu inletirdi.

Cebrail Günebakan: ESP üyesi olan Elazığ Karakoçanlı Cebrail Günebakan, Maltepe Ertuğrul Gazi Lisesi’nden mezun oldu. Adana’da yaşayan 23 yaşındaki Günebakan bir eylem sırasında polisin ağzını yırtmaya çalıştığı fotoğrafla Türkiye’nin gündemine gelmişti.

Fikriye Ece Dinç: Gruba Kadıköy’den katılan 19 yaşındaki Ece Dinç ESP Kadıköy İlçe Teşkilatı’nda yöneticiydi. Dinç sosyal medyada paylaştığı bir mesajda, “Umudun yoksa yaşamanın anlamı ne? Sessiz kalmak suça ortak olmak demektir” demişti. Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu olan Dinç, aynı zamanda HDK Kadıköy Gençlik Meclisi üyesiydi. Ece Dinç, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde1. sınıf öğrencisiydi.

Veysel Özdemir: Diyarbakırlı olan Veysel Özdemir daha 20 yaşındaydı.

Nazegül Boyraz: 55 yaşındaki Nazegül Boyraz, 4 çocuk annesiydi. CHP Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Yasemin Boyraz’ın annesi olan Nazegül Boyraz, çevresinde elindeki her şeyi paylaşan biri olarak tanınıyordu. Boyraz’ın cenazesi, bugün öğle vakti Maltepe’deki cem evinde düzenlenecek törenin ardından Küçükyalı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

“Bize nasıl kıydınız?”
Alper Sapan: 19 yaşındaki Giresunlu Alper Sapan Eskişehir Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okuyordu. Vicdani retçi olan Alper Aksu, aynı zamanda hayvan hakları savunucusuydu. Korkunç patlamada yaşamını yitiren 19 yaşındaki Alper Sapan’ın kız arkadaşı Sude Eldem’in sosyal medyada yazdıkları yürekleri dağladı. Genç kız acısını şöyle kağıda döktü: “İntikamını alamazsam yanına gömmesinler beni Alper. Yeminim olsun bunun peşini bırakmam. Olmuyor Alper. Oturuyorum kalkıyorum hazmedemiyorum. Çığlıklarım dindi şimdi beynimde bir uğultu… Düşünmeden edemiyorum seni. Kabullenemiyorum gözüm. Kabullenemiyorum ölümünü. Hala bekliyorum arayacaksın diye. Dört duvar cehennem oldu. Ben sana bakmaya kıyamadım. Öpmeye kıyamadım. Seversem canın yanar diye korktum. Seni parçalara ayırdılar Alper’im. Nasıl kıydılar sana. Parçalanmış bedenlerin fotoğrafları paylaşılıyor, sevmiş olduğum adamın parçalarını görür müyüm diye düşünüyorum. Bunu nasıl yaşattınız bize.”

Cemil Yıldız (Sinop): ESP üyesi olan Cemil Yıldız, 7 Haziran’daki Genel Seçim’de HDP Sinop 1. sıra milletvekili adayıydı. 65 yaşındaki Yıldız, İstanbul’da yaşıyordu.

Nuray Koçan: Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan 22 yaşındaki Bursalı Koçan, saldırıda hayatını kaybeden Nazlı Akyürek ile yakın arkadaştı. Bursa’nın Mudanya İlçesi’nde yaşayan inşaat işçisi babası Ali Koçan, “Kızıma gitmemesi için çok ısrar ettim. Bana cevabı, ’Baba, çocuklara oyuncak dağıtıp kütüphane yapmaya gidiyorum’ oldu” dedi.

Nazlı Akyürek: 22 yaşındaki Akyürek, arkadaşı Nuray Koçan’la birlikte Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyordu. İki arkadaş çocuklar için birlikte yola çıktılar. Ölümleri de beraber oldu. Nazlı Akyürek’in cenazesi ise memleketi Sakarya’nın Karasu ilçesinde toprağa verilecek.

Serhat Devrim: 19 yaşındaki Serhat Devrim, Kobani’ye gitmek için Muş’tan gelerek Suruç’ta arkadaşlarıyla buluşmuştu.

Çocuklara park yapacaktı
Erdal Bozkurt: Ağrı, Tutak doğumluydu. Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nde Piri Reis Mahallesi´nde oturan 27 yaşındaki Erdal Bozkurt’un evli ve 3 çocuk babasıydı. İnşaat işçisi olan Bozkurt, Kobani’de çocuklara oyun parkı yapacaktı.

Büşra Mete: 23 yaşındaki Büşra Mete’nin ailesi kendisinden uzunca bir süre haber alamadı. Ancak cesetlere yapılan DNA testinden sonra Mete’nin hayatını kaybettiği bilgisi açıklandı. CHP Ankara İl Disiplin Kurulu üyesi Eşber Atila’nın yeğeni olan Büşra Mete, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiydi.

Dilek Bozkurt: Kobanili çocuklara kitap ve yardım malzemesi taşımak için Suruç’a arkadaşlarıyla birlikte gelmişti.

Duygu Tuna: HDP Maltepe İlçe Eş Başkanı olan Duygu Tuna, saldırıda hayatını kaybeden Nazegül Boyraz ve Cebrail Günebakan’ın mahalle arkadaşıydı. Dersimli olan Duygu Tuna Gazi Mahallesi’nde mezarlıkta toprağa verilecek.

Mehmet Ali Varol: Kobanili çocuklara oyuncak götürmek için Suruç’a gelmişti.

Öldüğü kesinleşmedi
Polen Ünlü: 21 yaşındaki Polen Ünlü HDP Beşiktaş Gençlik Kolu üyesiydi. Liseyi memleketi Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’nde okumuştu. Polen Ünlü’nün ölümüyle ilgili hala DNA testinin açıklanması bekleniyor.

NOT: Haberin 22 Temmuz 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-biz-gunesin-cocuklariyiz-olume-gulerek-gideriz–828294-gundem-galeri-haber/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.