“Ben oğluma ciğerimi o bana dünyayı verdi!”

5 aylık oğlunu karaciğer yetmezliğinden yitiren, ikinci oğlu da aynı hastalığa yakalanan Dilek Tepe’nin yüzü gülüyor. Karaciğerinden parça verdiği oğlu hayata tutunan anne büyük sevinç yaşıyor…

3 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 4. sayfa
3 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Eray Tepe 22 aylık neşeli, haylaz bir çocuk. Baktığınızda hiç bir derdi yok gibi. Ancak o geçtiğimiz Cuma günü çok büyük bir operasyonu başarıyla atlattı. Annesi Dilek Tepe’den (31) alınan karaciğer parçası, doğuştan karaciğer yetmezliği çeken minik Eray’a nakledildi. Eray, şimdi hastanedeki odasına giren herkesi gülücüklere boğuyor.

 

Abisi aynı hastalıktan öldü
Eray’ın kendisinden 2 yıl önce doğan abisi Enes aynı sorunu yaşamış. Ancak o dönem hastalık tespit edilene kadar Enes hayatını kaybetmiş. Anne Dilek Tepe şöyle konuşuyor: 2010’da oğlum Enes 5 ay yaşadı. Karaciğer fonksiyonları bozuldu. Ancak teşhis koyulana kadar minik oğlum gözlerimin önünde siroz oldu ve Şubat 2010’da hayatını kaybetti. Eray doğduğunda daha 3 günlükken lohusa halimle hastaneye koştum. 3 ay Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde teşhis koyulamadı. Karaciğer yetmezliği çekiyordu ama hastalığı tam ne bilmiyorduk.”

 

Teşhis Fransa’da kondu
Dilek Yeter hastalığın Fransa’da tespit edildiğini anlatıyor: “Bir yıl hiç bir şey yapmadan bekledik. Sonra doktorumuz Zerrin Önal, Eray’dan alınan 2 tüp idrar örneğini Fransa’da uzman bir laboratuara gönderdi. Orada yapılan araştırmada geçtiğimiz 27 Ağustos’ta oğlum Eray’ın ‘safra asit sentez bozukluğu’ yaşadığı ortaya çıktı. Tedavisi için bir ilaç istediler ancak 48 bin lira olduğu için alamadık.”

 

“Hayatımın en büyük hediyesi”
Anne Dilek Yeter bir gün Eray’ı karın ağrısıyla hastaneye götürdüklerini söylüyor: “Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 280 amonyak değeriyle girdik. Amonyak seviyesi yükselerek 400’e çıktı ve 11 gün düşürülemeyince yoğun bakıma girdi. Acilen Memorial Şişli Hastanesi’ne sevk edildik. Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Prof. Dr. Koray Acarlı, oğlumun derhal karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi. Allah’a şükür karaciğerim uyumlu çıktı. 9 saatte karaciğerimden parça aldılar. 10 saatte Eray’a naklettiler. Ameliyat sonrası eşim ‘Eray çok iyi deyince’ dünyalar benim oldu. 4 gün sonra oğlumu ilk kez sağlıklı görünce hayatımın en büyük hediyesini aldım.”

 

“Bir kez daha doğurdum”
Dilek Yeter Eray’ı bir kez daha doğurduğunu söylüyor: “Eray’ı bir kez daha doğurdum ama bu kez çok daha sağlıklı bir doğum oldu. Önceden bir şey olur diye çocuğumuzu öpmeye, koklamaya bile korkuyorduk.” Ameliyatı gerçekleştiren ekipten Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Koray Acarlı, “Bazı karaciğer hastalıkları kolay teşhis edilirken Eray’ın hastalığı daha sinsi ve tanımak zor. Karaciğerini tamamen alınca hem yeni bir karaciğeri oldu hem de hastalığını yok ettik. İyileşmesinin hızlı olacağına inanıyoruz” dedi.

 

Not: Haberin 3 Kasım 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ben-ogluma-cigerimi-o-bana-dunyayi-verdi-693136-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.