Bayraktar İHA havada 10 bin saati geçti

Terör operasyonlarının vazgeçilmezi olan yerli İHA Bayraktar TB-2, havada 10 bin saat uçuş süresini geçti. Silahlanan yerli İHA son iki ayda yaklaşık 100 teröristi etkisiz hale getirdi.

17 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa
17 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Baykar Makina tarafından milli ve yerli olarak üretilen Bayraktar TB-2 İHA, TSK bünyesinde görev uçuşlarına başladığı 2015 Eylül’ünden beri havada 10 bin saati geçti. Kritik bir eşik olan 10 bin uçuş saatini tamamlayan Bayraktar TB-2 silahlandırıldıktan sonra terör operasyonlarının da vazgeçilmez unsuru oldu.

100 teröristi vurdu
Milli İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri dışında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da kullanılıyor. Terör örgütü PKK’ya yönelik yurt içi ve Kuzey Irak’ta süren operasyonlarda yer tespiti ve harekat amacıyla kullanılıyor. Savunma kaynakları silahlı İHA’nın başarısıyla birlikte savaş uçakları kullanımının saat olarak azaldığını, savaş uçaklarının ise sıklıkla İHA’ların yer tesbitinde bulunduğu bölgeleri bombaladığını belirtiyor. Roketsan üretimi olan anti tank füzesi UMTAS MAM-L mühimmatı ile donatılan silahlı Bayraktar son iki ayda çıktığı görevlerde yaklaşık 100 teröristi etkisiz hale getirdi.

Suriye’de keşif yapıyor
Terörle mücadelede askerin gözü kulağı olan 12 uçaklık Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı filosu Kuzey Irak ve Suriye’de düzenlenen operasyonlarda aktif rol oynuyor. Kuzey Irak ve Türkiye sınırında PKK’ya karşı mücadele eden Bayraktar TB-2, Fırat Kalkanı harekatı başladığından beri Suriye sınırında görev yapıyor. Bayraktar İHA, Suriye sınırında gözetleme ve keşif operasyonları gerçekleştiriyor.

NOT: Haberin 15 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bayraktar-iha-havada-10-bin-saati-gecti-1007825-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.