‘Banliyö’de kriz var!

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Marmaray’ın ikinci etabında sıkıntı olduğunu projeyi üstlenen İspanyol OHL firmasının işi ağırdan aldığını söyledi

Kurutma tekniği
Ulaştırma Bakanı Elvan dün Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı inşaatlarını gezdi. Havalimanı alanının dört üçlük bölümünün bataklık olduğunu doğruladı, ‘Zemini sağlamlaştırmak için Wick Drain tekniği kullanıyoruz’ dedi.

Gecikme yok
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün kulelerinin son beton parçası da dün konuldu. Köprüyü oluşturacak ilk tabliyeyi Elvan yerleştirdi ve 6 bin 500 kişinin çalıştığı proje için müjdeyi verdi: Gecikme yok 29 Ekim 2015’e yetişecek.

27 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 9. sayfa
27 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Devretmek istiyorlar
Çukurova Havaalanı projesinden sonra Marmaray’ın 2. etabıyla ilgili projede de sıkıntı yaşandığı ortaya çıktı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Çukurova Havaalanı projesini yürüten Koçoğlu İnşaat’ın iflas erteleme istemesine ilişkin, “Bu işi alan firmanın finansal sıkıntıları var ve bazı yabancı firmalarla görüşme içerisinde. DHMİ’ye ortak alımı teklifinde bulundular, DHMİ de bunu değerlendiriyor, bu çerçevede bir karar vereceğiz” demişti. Bakan Lütfi Elvan, milyonlarca İstanbullunun bitmesi için gün saydığı Marmaray’ın 2. etabına ilişkin bilgi verirken de, projeyi alan İspanyol OHL firmasının projeyi ağırdan aldığını belirterek, “Biz de bakanlık olarak gerekli uyarıları yaptık, gerekli mekanizmalar işletildi. Şu aşamada firmanın bazı firmalarımızla görüşmesi devam ediyor, sanki devretme eğilimi var gibi söz konusu. Ama biz bunun takipçisiyiz” diye konuştu.

 

Durdurma noktasına getirdi
İspanyol OHL’nin, Haziran 2015 tarihinde bitirilmesi öngörülen Sirkeci-Halkalı, Gebze-Haydarpaşa banliyö hatlarının iyileştirilmesi projesinde maliyet artışını gerekçe göstererek işi durdurma noktasına getirdiği belirtiliyor. Söz konusu hattın iyileştirme ihalesini ilk olarak aralarında Doğuş İnşaat’ın da bulunduğu AMD Rail konsorsiyumu kazanmış ancak aynı gerekçeyle sözleşmeyi feshederek, uluslararası tahkime başvurmuştu. Fransız Alstom, Japon Marubeni ile Türk Doğuş İnşaattan oluşan AMD Demiryolu Konsorsiyumu ilk ihaleyi 863 milyon 373 bin euroluk teklifiyle kazanmıştı. Ancak onların işi bırakmalarının ardından yapılan ihalede İspanyol OHL firması 1 milyar 42 milyon euroluk teklifiyle birinci olmuştu. Böylece ilk ihaleye göre fiyat 179 milyon euro yükselmişti. Proje tamamlandığında, banliyö hatları ile metro hatları Marmaray’a entegre edilmiş olacak. Gebze-Halkalı arasında kesintisiz işletmeciliğe geçilecek. Gebze’den Halkalı seyahat süresi 105 dakikaya inecek. Bakırköy-Bostancı arası 37 dakika olacak.

 

“Bataklık ama sorun değil”
3. Havalimanı’nda çalışmalar tüm hızıyla devam ederken şantiye alanında incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “3. Havalimanı sahasının dörtte üçlük bölümü bataklık konumunda, taban zemini çok sağlam olan bir yapıda değil. Zemini sağlamlaştırmak için dünyada da kullanılan Wick Drain tekniği kullanıyoruz” dedi. Elvan, Orman Genel Müdürlüğü’nün verdiği geçici izinle konsorsiyumun bu sahada, sondaj, etüt ve zemin çalışmalarını yürüttüğüne işaret ederek şu bilgileri verdi: “Şu ana kadar 750’nin üzerinde sahada sondaj yapıldı. Sahanın dörtte üçlük bölümü bataklık. Bu saha yıllarca kömür ocakları tarafından, kum ocakları işletmeleri tarafından kullanılmış, aşağı yukarı sahada 70’e yakın açılmış çukur mevcut. Ayrıca dışarıdan gelen dolgu malzemeleri de söz konusu. Taban zemini çok sağlam olan bir yapıda değil. Bu havalimanının sağlam bir zemine oturması gerekiyor. ”

 

“Su ve nemi dışarı atıyoruz”
Elvan zemini sağlamlaştırmak için yapılacak işlemleri ise şöyle açıkladı: “Dolguların önemli bir kısmı boşaltılacak ve yaklaşık 20-25 metrelik kısmı kalacak. Sonra 80 – 100 santimetre aralıklarla Wick Drain’ler yerleştirilecek. Bunun üzerine ise bir filtre mekanizması oluşturulacak, bu mekanizmanın üzerine dolgu yapılacak. Bir taraftan Drain’lerle bataklık olan zeminin içindeki su ve nem dışarı atılacak, diğer taraftan yapılan dolgu zemine baskı yaptıkça, Drain’den su ve nemli olan ortam dışarı atılacak. Böyle bir mekanizmanın testi yapılıyor. Dünyanın değişik havalimanlarında bu uygulama bulunuyor. Şu an test aşamasındayız ve testler neticesinde 2015 yılında havaalanı yapımına başlayacağız”.

 

İlk tabliye konuldu
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün kulelerinin beton işlemlerinin son parçası da konuldu. Köprüyü oluşturacak ilk tabliyeyi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yerleştirdi. Köprünün Sarıyer Garipçe’deki Avrupa ayağında yapılan tabliye yerleştirme işlemi için düzenlenen törende konuşan Bakan Elvan,, “Köprünün en kritik anlarından birini yaşıyoruz. Çünkü bu yerleştirmiş olduğumuz segment köprünün en fazla basıncını alan betonla çeliğin birleştirildiği nokta. Bu açıdan çok önemsiyoruz. Kuleleri itibariyle 305 metreye ulaştık. Ulaşacağımız maksimum 322 metredir. Köprünün kulelerine ilişkin betonarme kısmı tamamen tamamlandı. Bundan sonra çelik konstrüksiyon işleri başlıyor” dedi. Elvan 6 bin 350 kişinin çalıştığı projede gecikme olmayacağını 29 Ekim 2015’e yetişeceğini de sözlerine ekledi.

27 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa
27 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 27 Aralık 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/banliyo-de-kriz-var-711299-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.