Afrin’de hibrit savaş!

“O silahlar karşımıza çıkacak”
Güvenlik analistleri Afrin’de çok boyutlu hibrit bir çatışma yaşanacağını belirtiyor. Yani sahadaki askeri mücadelenin yanı sıra çatışan-sivil ayrımı zorlayacak, uluslararası alanda algı ve propaganda savaşı yürütülecek. ABD ve diğer ülkelerin verdiği silahlar karşımıza çıkacak. Türkiye’nin tüm milli güç unsurları test edilecek.

19 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Olası Afrin harekatı için hazırlıklar devam ederken uzmanlar bölgede hibrit yani melez bir çatışma yaşanacağı vurgulanıyor. Güvenlik analisti Metin Gürcan yaşanacak çok katmanlı çatışmayı VATAN’a şöyle anlattı: “Afrin’de hibrit bir çatışma yaşanacak. Bu noktada 3 farklı askeri zafer söz konusu olacak. Birincisi algısal zafer. Yani uluslararası kamuoyuna yönelik halkla ilişkiler çalışmaları. İkinci olarak havadaki güç mücadelesi. Yani hava sahasının kullanımı ve hakimiyeti. Üçüncü boyutu ise sahadaki güç mücadelesi olacak.”

“Çatışan-sivil ayrımı yapmak zor”
Gürcan, bölgede sivillerin kolay ayırt edilemeyeceğini söylüyor: “Bence operasyon Rusya’nın onayıyla olur. Sahada Rusya’nın tavrı önemli. Rusya, Fırat Kalkanı operasyonunda hava sahasını istediği zamanlarda açıp kapatarak harekatın temposunu kontrol etti. Sahadaki birliklerin ilerleyebilmesi için yakın hava desteği şart. Bunun için Afrin hava sahasının Türkiye’ye açılması gerekiyor. Hibrit yani melez çatışmanın en önemli noktası olarak çatışan-sivil ayrımı çok net yapılamayacak. Farklı motivasyonlu ve çok parçalı paramiliter unsurlar var.

“Rusya onaylarsa 10 güne biter”
Gürcan, Rusya’nın onayı halinde harekatın direnç görmeden çabuk biteceğini belirtiyor: “Rusya operasyon için Türkiye’ye yeşil ışık yakarsa çok çabuk ve kolay biteceğini düşünüyorum. Çünkü Rusya, Afrin ve Esad’la görüşmüş ve güvence vermiş olur. Çatışma olmadan bir hafta, 10 günde bu iş biter. Bazı yerlerde çatışabilirler ama büyük bir direnç beklemiyorum. Türkiye bir süre orada kalır. Ancak sonunda Rusya’nın Afrin’i Esad yönetimine devredeceğini düşünüyorum. Türkiye’de 2016’da Suriye’nin toprak bütünlüğünü tanıyan mutabakat metnine imza attı.”

“PKK’nın direnci belirleyici olacak”
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar ise VATAN’a harekatın seyrini PKK’nın direncinin belirleyeceğini söyledi: “Harekatın temel parametresi PKK’nın ortaya koyacağı direnç. Bir anda korkup dağılabilir ya da uzun süre direnebilirler. Sivil halkı direnç için kullanabilirler. Her türlü harekatı manipüle edecek imkan ve kabiliyetleri var. Arkalarında duran batı medyası algı operasyonuyla harekatı teröre değil Kürtlere karşı yapılıyormuş gibi gösterecek.”

“Kıbrıs Harekatı’nda bile karşılaşmadık”
Türkiye bir istihbarat operasyonu ve kamu diplomamasisi harekatıyla karşı karşıya kalacağını söyleyen Ağar, TSK’nın sadece sahadaki teröristlerle mücadele etmeyeceğini belirtiyor.
Ağar, harekatı farklı kılan 4 temel parametreyi şöyle anlattı:
1- Arazide var olan tahkimat. Yani hendekler ve tüneller. PKK arazide pek çok savunma hattı ve direnek noktaları oluşturdu. Türkiye bununla yakın tarihte hatta Kıbrıs Harekatı’nda bile karşı karşıya kalmadı.
2- Meskun mahallerdeki tüneller. Türkiye’deki meskun mahal operasyonlarıyla benzerlik bulunuyor ama ayrışma var. En gelişmiş tahkimat biçimiyle karşı karşıya kalacağız. PKK burada hazırlık yaptı.

“O silahlar karşımıza çıkacak”
3- PKK’nın şu ana kadar bize karşı kullanmaya fırsat bulamadığı mühimmat ve teçhizatın bize karşı kullanıldığını göreceğiz. PKK elindeki anti-zırh teknolojilerini TSK’ya karşı kullanacak. ABD’nin verdiği silahlar da ortaya çıkacak.
4- Harekat sırasında Türkiye’nin milli birlik ve beraberlik mücadelesini bölmek için içerde ve dışarda PKK’ya angaje, himaye eden sivil toplum örgüt yapılanmaları aktifleşecek. PKK’yı himaye eden devletlerin doğrusal ve asimetrik etkileri devreye girecek.

“Milli güç unsurları test edilecek”
Abdullah Ağar, Afrin harekatında Türkiye’nin bütün milli güç unsurları test edileceğini söylüyor: “PKK üzerinden Türkiye’nin gücünü, kuvvetini, kudretini, moralini, imkan ve kabiliyetleri ile caydırıcılığı test edilecek. Sahadaki imkan ve kabiliyetleri ile savaşma kudreti sınanacak. Bu harekat sadece Afrin ile sınırlı olmayıp tüm coğrafyayı özellikle Fırat’ın doğusunu da etkileyecek. Fırat’ın doğusuna yapılacak harekatı gerekçelendirecek bir operasyondan bahsediyoruz.”

NOT: Haberin 19 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hibrit-savas-o-silahlar-karsimiza-cikacak-1135636-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.