ABD’li temsilciyle gizli hendek pazarlığı!

Kobani’de PKK’nın Suriye kolu PYD ile görüşen Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün, YPG’lilerle hendek pazarlığı yaptığı iddia ediliyor. İddiaya göre YPG, Cerablus-Azez ve Menbic bölgesinin kurtarılması karşılığında, PKK’nın Türkiye’deki hendek savaşlarına son vereceğini bildirdi.

25 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
25 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin üst yönetimiyle Kobani’de 18 Mayıs’ta ikinci kez görüştüğü ortaya çıkan ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün bu ziyarette PYD ve YPG yetkililerle hendek pazarlığı yaptığı iddia ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, McGurk’ün Kobani’yi ziyaretini yalanladı. Ancak Kobani Yönetimi Yetkilisi İdris Nassan yalanlanan ziyareti doğruladı.

“YPG’nin önceliği Rakka değil”
Emekli Özel Kuvvetler subayı ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, gizli ziyaretteki can alıcı görüşmeyi VATAN’a şöyle anlattı: “Sahadan haber veren kaynaklar; ‘YPG’nin önceliğinin Rakka olmadığını’ söylüyor. YPG’nin önceliğinin Rakka olmadığı, Fırat’ın batısındaki Afrin ve ve Ayn el Arap (Kobani) arasındaki bölgenin yani Cerablus-Azez ve Menbic bölgesinin kurtarılması konusunda görüş bildirdiği ifade ediliyor. Kuzey Suriye (Rojava) Özerk Yönetimi’nden bir kaynak ise; McGurk’ün PYD ve YPG yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerde, PKK’nin Türkiye’de yürüttüğü ‘hendek savaşları’nın da gündeme geldiğini söylüyor.”

“Hendek savaşı konuşuldu”
Ağar, “Rojava’daki kaynaklar, YPG’nin taleplerinin kabul edilmesi halinde, Türkiye’nin ikna edilebilmesi için karşılığında PKK’nin ‘hendek savaşları’na son vereceğinin konuşulduğunu ileri sürüyor. Bu iddia doğruysa Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta; örneğin Musul operasyonunda PKK ile silah arkadaşlığı yapacak yeni bir formülün yeniden gündeme geldiği anlaşılıyor” diyor.

NOT: Haberin 25 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/isid-e-karsi-buyuk-operasyon-basladi–948599-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.