3’üncü Havalimanı’nın şoförleri Vietnam’dan

3’üncü Havalimanı inşaatında kamyon şoförü eksikliğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş yok diyorlar. Sigortalı işi beğenmiyorlar. Vietnam’dan buraya şoför getirildi” dedi. İnşaatı gerçekleştiren İGA konsorsiyumu ise sorunu aşmak için şu ana kadar Vietnam’dan 244 kamyon şoförü getirdi.

17 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
17 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı devam eden 3’üncü havalimanı merkez şantiyesinde önceki akşam katıldığı iftarda yaptığı konuşmada 3’üncü hHavalimanı inşaatında yaşanan kamyon şoförü problemine dikkat çekerek operatör ve kamyon şoförlerine seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakın şu anda bu şantiyede şoför aranıyor. Vietnam’dan buraya şoför getirildi. Sigortası vs. her şeyi olduğu halde gelmiyorlar. Ondan sonra da işsizim diye dolaşıyorlar. Buyur işte iş burada var, hadi gel” diye konuştu.

Sadece 85 kişi başvurdu
3’üncü Havalimanı inşaatında şu anda 5 bin 328 işçi ve 533 mühendis olmak üzere 5 bin 861 kişi görev yapıyor. İlerleyen aşamalarda bu sayı 30 bine kadar çıkacak. Ayrıca 1200’ü kamyon 1600 iş makinesi de şantiyede faaliyet gösteriyor. Bu sayı da inşaatın gelişmesiyle birlikte 3 bine ulaşacak. Şu aşamada kamyonların çift vardiya çalışılacağı düşünüldüğünde en az 2 bin 400 kamyon şoförüne ihtiyaç duyuluyor. Havalimanını yapan İGA Konsorsiyumunun projenin başında 750 kamyon şoförü ihtiyacı vardı. Gazetelere ilanlar verildi, ücret de piyasanın üzerindeydi. Ancak firmaya sadece 85 kamyon şoförü başvurdu.

Libya’da beğenildiler
İlanlardan sonuç çıkmayınca her tarafta kamyon şoförü aranmaya başladı. Havalimanını inşa eden İGA konsorsiyumun üyesi Limak’ın patronu Nihat Özdemir yaşananları şöyle anlatmıştı: “İlanlara rağmen, yeteri kadar kamyon şoförü bulamayacağımız görünüyor. Ortaklarımızdan biri Libya’daki bir projesinde Vietnamlı kamyon şoförleri kullanmış ve çok memnun kalmış. Onun önerisiyle Vietnam’dan kamyon şoförü getirebilmek için ilgili bakanlık ve kurumlara müracaat ettik, izinleri aldık. Bir süre daha bekleyip eğer kamyon şoförü bulamazsak ilk etapta ‘50 kişi ithal kamyon şoförü’ getirmeye başlayacağız” dedi.

244 Vietnamlı şoför
Edinilen bilgiye göre ilk etapta 50 kişi olarak getirilen Vietnamlı şoförlerden memnun kalındığı için sayı 244’e ulaştı. Şantiye alanı balçık olduğu için iş kazası ihtimali yükselen bölgede Vietnamlı şoförlerin tecrübesi sayesinde şu ana kadar bir olumsuzluk yaşanmadı. Vietnamlı kamyon şoförleri şantiye alanındaki prefabrik yapılara kurulan yatakhanelerde kalıyor. Haftanın 6 günü çalışan Vietnamlı kamyon şoförleri günlük 3 öğün yemeklerini İGA’nın şantiye içinde açtığı yemekhanelerde ücretsiz olarak yiyebiliyor. İnşaatı yapan konsorsiyum ne kadar maaş verildiğini açıklamasa da Limak Holding’in patronu Nihat Özdemir, kamyon şoförlerine verilen maaşların piyasanın üstünde ve dolgun bir ücret olduğunu söylemişti.

 

17 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
17 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

NOT: Haberin 17 Temmuz 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/3-kopruye-yol-verildi-813874-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.