300 liralık önlem hayatlarını kurtarabilirdi!

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırlattığı bilirkişi raporuna göre yurtta yangın çıkmasını önleyen 300 liralık bir kaçak akım rölesi olsa büyük ihtimalle yangın çıkmayacaktı. Yurdun plastik madde PVC’den olan ve kolu bulunmayan kapısı yerine 500 liralık panik kolu olan ve yüksek ısı ile ateşe dayanıklı bir yangın acil kapısı olsa öğrenciler yangın merdivenine ulaşabilecekti.

2 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa
2 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yurt yangını ile ilgili hazırlattığı bilirkişi ön raporunda, hayatını kaybeden öğrencilerin yangın kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıkları, yangına binanın ikinci panosundaki şalterlerin eskimiş olması ve kaçak akım rölesi bulunmamasının neden olabileceği belirtildi.

“Kaçak akım rölesi yok”
Bilirkişi raporunda görüş veren elektrik ile ilgili uzman ise binanın elektrik ana panosunun arka kısmında bulunan dağıtım panosundan çıkmış olabileceği, şalterlerin eskimesinden veya özelliği kaybetmesinden kaynaklı ark oluşması ve alev almasından çıkmış olabileceğini kaydetti. Bilirkişinin dikkat çektiği bir diğer unsur ise elektrik akımının giriş ve çıkışı arasındaki farkı hesaplayan ve fark olduğunda sistemi tamamen kapatarak yangın çıkmasını önleyen kaçak akım rölesi olmamasıydı.

“Kaçak akım rölesi 300 lira”
Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi Teknik sorumlusu olan elektrik mühendisi Şahin Can Akbulut, VATAN’a şu şekilde konuştu: “Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği’ne göre yurtta kaçak akım rölesi bulunmak zorunda. Kaçak akım rölesi insan ve yangından korunma amaçlı kullanılır. 30 mA’lık röle insan hayatını koruyor. Yani bir çocuk ya da bir kişi prize elini soktuğunda oluşan akım sırasında röle açarak sistemi kapatıyor. 300 mA’lık kaçak akım rölesi ise sisteme yüksek akım geldiğinde devreyi açarak sigortanın yanmasını, patlamasını önleyerek yangın çıkmasını engelliyor. Klasik sigortalar ise daha yüksek akıma dayanarak tesisatı koruyordu. Yeni binalarda genelde kaçak akım rölesi bulunuyor. Aslında her evde bulunması gerekir. Piyasada bu tip binalarda kullanılabilecek iyi bir trifaze kaçak akım rölesini 300 liraya almak mümkün.”

“Kapıların kolu yok”
İş güvenliği uzmanı bilirkişisi, binanın 1 ve 2’inci katındaki yangın merdivenin kapısının plastik yapıya sahip PVC olduğu, bu yangın merdiveni kapısının kollarının bulunmadığı, yangın kapısının dışa açılır şekilde yapıldığı, ancak kapı kolları olmadığı ve kapı açılamadığından buradan çıkıp kurtulan kimsenin olmadığını tespit etti.

Yangın kapısı 500 lira
Halbuki panik kolu bulunan bir yangın acil çıkış kapısını piyasada ortalama 500 liraya almak mümkün. Böyle bir kapı olsaydı belki de ikinci katta PVC kapılı yangın merdivenin yanındaki odada birbirlerine sarılarak hayatını kaybeden 7 öğrenci dışarıya yara bile almadan çıkabilecekti. VATAN’ın görüştüğü Dooray Yangın Kapı Sistemleri Genel Müdürü Nazım Demiray şunları söyledi: “Yönetmeliklere uygun bir yangın acil çıkış kapısı olsaydı böyle bir facia ile karşı karşıya gelmezdik. Orada normlara uygun yangın acil çıkış kapısı bulunsa ve o kapı kilitli bile olsa kapının üzerindeki panik barına öğrenci bastığında kilit devre dışı kalırdı. Binada yangın acil çıkış kapıları olsaydı bölümden bölüme yangının sıçraması da büyük ölçüde engellenirdi. Yangın 3 saat aradaki bölüme zarar veremezdi.”

“1200 dereceye kadar koruyor”
Demiray yangın kapılarının ısı ve ateşi geçirmediğini anlattı: “İş Güvenlik Yasası’na göre okullar, burası gibi yurtlar, konferans salonları gibi yerlerde yangın kapılarının bulunması gerekiyor. Kaldı ki artık apartmanlarda bile kullanılıyor. Mesela bazı ev sahipleri yatak odası ve acil çıkışına yangın kapısı koyarak herhangi bir şey olduğunda iki kapı arasında kendine güvenli alan oluşturuyor. Yangın çıkış ve acil çıkış kapısı arasında kalan bir koridor olsa bu iki kapı arasındaki alanda en az 3 saat ateş ve ısı geçmeden yangından korunmak mümkün. Yangın kapıları en az 3 saat boyunca 1.200 santigrat derece ısıya dayanıklı üretiliyor. DKP denilen saçtan imal edilen kapıların içinde alçıpan, ısı iletkenliğini geçirmeyen 120 yoğunluğunda taş yünü ve üstünde panik kolu bulunuyor. Bu şekilde yangına dayanıklı bir acil çıkış kapısını 600 TL’ye almak mümkün.

 

NOT: Haberin 2 Aralık 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kizlari-300-liralik-ihmal-yakti–1013132-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.