12 yerli İHA, TSK envanterine girdi

Yerli İHA Bayraktar TB2’nin ikinci grubu TSK’ya teslim edildi. TSK envanterine giren 12 yerli İHA askeri personelin eğitiminin ardından keşif ve istihbarat amaçlı olarak kullanılacak.

20 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
20 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kale-Baykar Grubu tarafından üretilen yerli İHA Bayraktar TB2’nin ikinci paketi TSK’ya teslim edildi. 15-18 Haziran 2015 tarihleri arasında Keşan’da konuşlu 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndaki askeri havalimanında yürütülen test ve kabul süreci kapsamında ikinci pakette yer alan 6 uçak ve 2 yer istasyonu tüm teknik kriterlerin eksiksiz olarak tamamladı. Böylelikle TSK envanterine yerli olarak 12 İHA ve 4 yer istasyonu girmiş oldu.

Operatör eğitimi başlıyor
Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın keşif ve istihbarat maksatlı operasyonlarında görev alması planlanan Bayraktar Taktik İHA’nın ilk paketinin kabul işlemi 22 Kasım 2014’te yapılmıştı. Teslim edilecek tüm İHA’ların uçurulduğu test ve kabul süreci boyunca Bayraktar TB2’ler fırtınalı, yağmurlu ağır hava şartlarında fonksiyonel ve performans uçuşları, otomatik taksi, otomatik kalkış, seyir, yarı otonom kullanım, otomatik iniş ve otomatik park işlemleri hatasız bir şekilde yaptı. Bayraktar TB2’ler 29 Haziran’da başlayacak silahlı kuvvetler personelinin kullanım ve bakım eğitimini tamamlanmasının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından operasyonel olarak kullanılacak.

İrtifa ve uçuş rekoru
Bayraktar Taktik İHA, 14 Haziran 2014’te yaptığı test uçuş sırasında milli hava araçları arasında 27 bin 30 fite (8 bin 238 metre) çıkarak Türkiye rekoru kırmıştı. 5-6 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen uçuş testinde ise 18 bin fit irtifada, 24 Saat 34 dakika havada kalarak uçuş süresi rekoruna imza attı.

10 Heron için bakım sözleşmesi
TSK’nın elinde Bayraktar TB2 Taktik İHA’lar dışında, MALE sınıfı olan 10 adet İsrail yapımı Heron bulunuyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan Heron’lar, İsrail’le gerilen ilişkiler nedeniyle bir dönem operatör eksiği ve teknik destek yetersizlikleriyle gündeme gelmişti. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) bunu 2011’de, TAİ’yle 46 milyon dolara yaptığı teknik destek anlaşmasıyla aşmıştı. SSM, 10 Nisan’da Heronlar için ‘Gözcü İHA Sistemi Lojistik Destek Projesi Teklife Çağrı Dosyası’ yayınladı. Buna göre ihaleyi kazanan şirket 5 yıl boyunca, Heron’ların kullanıcı kabiliyetleri dışındaki lojistik destek ihtiyacını karşılayacak. SSM’ye bu konu için THY ve TAİ’nin teklif verdiği belirtiliyor.

28’i yerli, 38 İHA olacak
Türkiye’nin diğer yerli İHA projeleri de devam ediyor. TAİ’nin ürettiği ANKA-S’in Batman’daki testleri sürüyor. 10 adet ANKA-S’in 2017’den itibaren TSK teslim edilmesi planlanıyor. Vestel tarafından üretilen Karayel ise Eskişehir Sivrihisar’da bulunan askeri havalimanı’nda uçuş testlerine devam ediyor. Uçuş testlerini devam eden Karayel’in test ve kabul sürecini tamamlanmasıyla birlikte 2016’da TSK’ya 6 adet adet İHA teslim edilecek. Tüm projeler tamamlandığında TSK’nın elinde 28’i yerli, 10’u yabancı 38 İHA bulunucak.

Deniz Kuvvetleri ve Emniyet de istiyor
Projelerin olumlu yönde ilerlemesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de dikkatini çekti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Ege’de insan kaçakçılığı faaliyetini İHA’larla denetlemek için proje başlattı. Bu amaçla Bayraktar ve Karayel İHA’lar Mayıs ayında yapılan Deniz Kurdu 2015 tatbikatında kullanılmıştı. Daha önce aldığı 3 adet Arcturus keşif uçağını kullanan EGM ise yerli İHA’ları envanterine katmak istiyor.

NOT: Haberin 20 Haziran 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/12-yerli-iha-tsk-envanterinde–803773-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.