Yunanistan’a ikinci iade, Interpol’e Kırmızı Bülten talebi

Adalet Bakanlığı, Yunanistan Yüksek Mahkemesi kararıyla iade edilmeyeceği açıklanan 8 darbeci asker için ikinci iade talebini içeren dosyayı Atina’ya gönderdi. Kırmızı bültenle aranmaları için Interpol’e yazı yazılan darbeci askerlerin Yunanistan tarafından serbest bırakılması bekleniyor.

28 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Adalet Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü helikopterle Yunanistan’a kaçan ve Yunan Yüksek Mahkemesi kararıyla iade edilmeyecekleri açıklanan 8 darbeci askerle ilgili ikinci başvuruyu yaptı. Darbeci askerler için İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklama kararı çıkarıldı. Ayrıca darbecilerin kırmızı bültenle aranması için İnterpol’e yazı yazıldı. Dördü yüzbaşı, ikisi binbaşı ve ikisi astsubay başçavuş olan 8 darbeci askerle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yazısı üzerine hazırlanan ikinci iade dosyası Atina’ya gönderildi.

Serbest bırakılacaklar
Yunan Yüksek Mahkemesi’nin kararının ardından FETÖ/PDY üyesi oldukları gerekçesiyle Türkiye’nin iadesini istediği 8 darbeci asker kısa süre içinde serbest kalacak. Göz hapsinde tutulan darbeci askerlerin Yüksek Mahkeme’nin gerekçeli kararını açıklamasının ardından serbest bırakılması bekleniyor. Tutuklukları kaldırılacak 8 askerin sığınmacı statüsüyle serbest dolaşım hakkına sahip olacağı belirtiliyor.

“Benzer sonuç çıkar”
Davayı Yunanistan’daki avukatlarıyla takip eden Hukukçular Derneği üyesi avukat Zeki Arıtürk, VATAN’a şöyle konuştu: “İkinci iade talebiyle ilgili benzer bir sonuç çıkacaktır. Türkiye’nin Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin ret kararına karşı temyiz hakkı bulunmuyor. Ancak Yunan yargısının verdiği karar, ‘Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ne göre yanlıştır. En azından AİHM’den görüş isteyebilirlerdi. Ancak AİHM’in iade yönünde tavsiye kararı vereceğini öngördükleri için bu yola da başvurmadılar. Bu karar uluslararası anlaşmalara uygun değil” dedi.

“Göçmenler için emsal”
Zeki Arıtürk kararın göçmenler için emsal olduğunu vurguladı: “Yunan Yüksek Mahkemesi emsal bir karar oluşturdu. Suriye ya da Afrika’dan Yunanistan’a kaçan göçmenler buradan geçiş yaptıkları için Türkiye’ye iade ediliyor. Şimdi göçmenler, darbeci askerler gibi Türkiye’de adil yargılama yapılmıyor ve can güvenliğimiz yok, senin de emsal kararın var derse nasıl iade edecekler. Herhalde Yunanistan ekonomik olarak yüz binlerce kişiye ev sahipliği yapacak durumda ki böyle bir emsal karar oluşturdu.”

“Karar düzeltme olabilir”
Avukat Arıtürk ufak bir ihtimalde olsa Yunan Adalet Bakanlığı’nın karar düzeltme isteyebileceğini söyledi: “Adli olarak yapılacak pek bir şey yok. Ancak siyasi olarak Yunanistan Adalet Bakanlığı kararın gözden geçirilmesi için karar düzeltme isteyebilir. Darbeci askerler şu anda göz hapsinde tutuluyor. Serbest bırakıldıkları andan itibaren Avrupa’da serbest dolaşıma sahip olacaklar. Türkiye’deki yakalama kararına istinaden kırmızı bülten çıkarılırsa Interpol gözaltına alıp, Türkiye’ye gönderebilir. Türkiye’nin şu aşamada yapacağı başka bir şey kalmadı.”

Yunanistan’daki darbeci askerler
Yunanistan’a kaçan 8 darbeci asker arasında 1977 doğumlu Binbaşı Gencay Büyük, 1977 doğumlu Binbaşı Ahmet Güzel, 1980 doğumlu Yüzbaşı Abdullah Yetik, 1980 doğumlu Yüzbaşı Feridun Çoban, 1982 doğumlu Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, 1981 doğumlu Yüzbaşı Uğur Uçan, 1976 doğumlu Başçavuş Bilal Kurugül ve1979 doğumlu Başçavuş Mesut Fırat bulunuyor.

Hepsi farklı yerde görevli
Kurmay Pilot Binbaşı Ahmet Güzel’in 3. Kolordu Komutanlığı’nda, Kurmay Pilot Binbaşı Gençay Büyük’ün Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda, Kurmay Pilot Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı ile Kurmay Pilot Yüzbaşı Uğur Uçan’ın Harp Akademisinde görevli okutman pilotlar oldukları belirtildi. Darbeci askerler arasındaki Kurmay Yüzbaşı Abdullah Yetik ile Kurmay Yüzbaşı Feridun Çoban’ın Samandıra Hava Üssü’nde, Başçavuş Bilal Kurugül, Ankara Güvercinlik’teki 1. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’nda gövde teknisyeni, Başçavuş Mesut Fırat’ın ise İstanbul Samandıra’daki 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’nda çatlak kontrol teknisyeni olduğu öğrenildi.

NOT: Haberin 28 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yunanistan-a-ikinci-iade-interpol-e-kirmizi-bulten-talebi-1032920-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.