YPG’ye 200 zırhlı aracı ABD vermiş

VATAN’ın dün duyurduğu PKK’nın Suriye kolu YPG’ye zırhlı araç verildiği iddiası doğrulandı. İngiliz Reuters ve Rus Sputnik haber ajansları Kanadalı IAG tarafından üretilen 200 zırhlı aracın, ABD tarafından 4 gün önce YPG’ye verildiğini duyurdu.

1 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

VATAN tarafından dün gündeme getirilen PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ABD tarafından zırhlı araç ve ağır silah verildiği iddiası İngiliz Reuters ve Rus Sputnik haber ajansları tarafından doğrulandı. Savunma uzmanları son paketin şimdiye kadar yapılan askeri yardımların en büyüklerinden biri olduğuna dikkat çekiyor.

“ABD sürekli silah veriyor”
Edinilen bilgiye göre Kanada’da kurulan ve dünyanın 8 ülkesinde üretim ve satış tesisleri bulunan IAG tarafından üretilen ‘IAG Guardian’ zırhlı personel taşıyıcılar, Suriye’deki koalisyon güçlerine liderlik eden ABD tarafından YPG’nin önderlik ettiği Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) teslim edildi. Rus Sputnik haber ajansına konuşan DSG’li bir yetkili ABD’nin, DEAŞ’la mücadele kapsamında sürekli hafif ve ağır silahlar, ısı güdümlü füze, kanas, havan topları, Doçka verilğini söyledi. Aynı yetkili ağır silahlar için eğitim verildiğini de belirtti.

200 zırhlı personel taşıyıcı
Uçakla gelen silahların Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin denetimindeki Semelka sınır kapısından Rojava’ya geçirildiği öğrenildi. Son pakette yer alan Hummer araçlar ve 200 adet zırhlı personel taşıyıcının 4 gün önce ABD’den geldiği ifade edildi. ABD’nin YPG’nin domine ettiği DSG’ye önümüzdeki günlerde yeni araçlar göndereceği de öğrenildi. Reuters’e konuşan SDG sözcüsü Talal Silo ise, ABD’nin kendilerine ilk kez zırhlı araç verdiğini söyledi. Obama döneminde yapılmayan bazı yardımların Donald Trump göreve başladıktan sonra kendilerine ulaştığını söyleyen Silo, “Amerika’nın yeni lideri Trump’ın güçlerimize tam destek vereceğinin işaretlerini görüyoruz” dedi.

Namlular Türkiye’ye dönüyor
Madalyonun öteki yüzünde ise YPG tarafından ele geçirilen bu silahların Türkiye’ye karşı kullanılması meselesi karşımıza çıkıyor. Ankara, YPG’ye verilen silahların namlularının Türkiye’ye çevrildiği belirtiyor. Bu silahların bazılarının sınırı geçerek PKK’lı teröristlerce kullanıldığı ve PKK’nın silah çeşitliliğinin giderek arttığı kaydediliyor. YPG’ye silahları veren ABD ise askeri yardımların DEAŞ’a karşı yürütülen Rakka operasyonu kapsamında verildiğini savunuyor.

1 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 13. sayfa

NOT: Haberin 1 Şubat 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ypg-ye-abd-den-200-zirhli-gelmis–1034155-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.