YPG’nin sözcüsü Türkiye’ye sığındı

Suriye’de savaşın başında ÖSO’dayken bir süre sonra YPG’ye geçen ve örgütün sözcüsü olan Türkmen Talal Sülo, önceki gün Cerablus’ta ÖSO’ya teslim oldu. Türkiye’den sığınma istediği öğrenilen Sülo, ÖSO tarafından MİT’e teslim edildi. Gaziantep’e getirildiği öğrenilen Sülo’nun sorgusu sürüyor.

16 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ana omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu SDG’nin (Suriye Demokratik Güçleri) eski sözcüsü olan Talal Sülo, önceki akşam Cerablus’a geçerek ÖSO birliklerine teslim oldu. Cerablus’a kadar yanına yaşamsal malzemeler aldığı bir ciple gelen Sülo’nun, Türkiye’ye sığınma talebinin olduğu öğrenildi. Sülo’yu teslim alan ÖSO güçlerinin sorgulanması için MİT’e teslim ettiği bildirildi.

Gaziantep’e getirildi
Edinilen bilgiye göre Sülo, önceki gece Münbiç’te YPG’nin elinde bulunan bir kontrol noktasını aşarak kendi aracıyla Cerablus tarafına geçti. Sülo’nun YPG’den ayrılmadan önce Türkiye’deki kuzenleri aracılığıyla Türk yetkililer ve ÖSO grupları ile görüşmeler yaptığı ve kendisine güvence verildikten sonra teslim olmaya karar verdiği öğrenildi. Talal Sülo, Türk yetkililer tarafından sorgulanmak üzere Gaziantep’e götürüldü.

Önemli bilgiler verebilir
Sosyal medyada Sülo’nun Türkiye’ye sığındığını gösteren bir fotoğraf yayınlandı. Güvenlik uzmanları, Talal Sülo gibi bir figürün istihbarat açısından önemli olduğunu belirtiyor. Sülo’nun örgütün faaliyetleri, planları ve stratejisiyle ilgili önemli bilgiler vermesi bekleniyor.

İKİ İDDİA ORTAYA ATILDI
‘Ajandı deşifre oldu’
Talal Sülo’nun YPG’den kaçarak niçin Türkiye’ye sığındığı ise MİT tarafından yapılan sorgusundan sonra öğrenilecek. Öte yandan Sülo’nun ayrılışıyla ilgili çeşitli iddialar dile getirildi. Terör örgütü YPG’ye yakın bazı hesaplar Talal Sülo’nun bir süredir YPG yöneticilerine düzenledikleri suikastlarla gündeme gelen ‘Kıyam Hareketi’ adlı gruba istihbarat sağladığını iddia etti. İddiaya göre Sülo, içerden istihbarat sağladığı öğrenilince kaçarak Türkiye’ye sığındı.

‘İktidar savaşına yenildi’
Diğer bir iddiaya göre ise Talal Sülo bir süredir örgütün yönetiminde yaşanan güç savaşının bir tarafı olduğu ve bu savaşı kaybettiği belirtildi. Sülo, örgütten tasfiye aşamasında durumun daha kötüleşeceğini gördü. Sahadaki durumu değerlendirip SDG’nin Kürt nüfusu bulunmayan bölgelerde Arap ve Türkmen nüfusun tepkisi ve gerçekleşen infazları bilen Sülo, kaçarak canını kurtardı.

Türkmen olduğu için YPG’nin yüzü yaptılar
Savaştan önce Suriye Ordusu’nda albay olan Türkmen Talal Sülo, iç savaşın başlangıcında Türkiye ve ABD’nin desteklediği muhalif çizgi içinde Suriye Türkmenlerinden oluşan Selçuklu Tugayı’nın komutanıydı. Ancak bir süre sonra ÖSO ile anlaşmazlığa düşerek birliğindeki bir grup savaşçıyla beraber iki yıl önce YPG’ye katıldı. Türkmen Talal Sülo’nun ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG’ye sözcü yapılmasının ise terör örgütünün bir stratejisi olduğu belirtiliyor. Buna göre YPG, Suriye’nin kuzeyinde bir çok etnik grubun kendileriyle bir arada olduğu algısı yaratmak için Türkmen Sülo’yu sözcülük görevine getirerek örgütün yüzü yapmıştı.

Pasifize edildi
Talal Sülo’nun geçtiğimiz temmuzda Rakka’da ağır yaralandığı iddia edildi. Ancak daha sonra Sülo’nun yaralandığı ama durumunu ağır olmadığı ortaya çıktı. Bu gelişmenin ardından Ağustos ayında başta Kuzey Irak’ta yayın yapan Rudaw TV olmak üzere bölgeden birçok kaynak, Sülo’nun SDG’nin sözcülüğünden alındığı iddia etti. Yerel kaynaklar bu süreçte Talal Sülo’nun pasifize edilerek SDG’den tasfiyesine çalışıldığını ifade ediyordu. Talal Sülo, iddiaların ortaya atıldığı Ağustos ayından beri ortalıkta görünmüyordu.

Yeni sözcü YPG’den
Öte yandan PKK/YPG ile SDG’nin arasındaki ilişki bu olayla tekrar gözler önüne serildi. SDG’nin Talal Sülo’dan boşalan göreve YPG’nin eski sözcüsü Redur Halil’i yerleştirdiği bildirildi. Redur Halil’in SDG’nin sözde dış ilişkiler sorumlusu olarak görevlendirildiği öğrenildi.

16 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

NOT: Haberin 16 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ypg-nin-sozcusu-turkiye-ye-sigindi-1119101-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.