Yeşil Yol’a tekrar dozer girdi

Vatandaşların tepkisi nedeniyle duran yeşil yol inşaatı 42 gün sonra jandarma korumasında tekrar başladı. Rize’deki Samistal Yaylası’na çıkan vatandaşlar inşaat çalışmalarına tepki gösterdi.

22 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
22 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine 42 gün önce durdurulan ve Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan 2 bin 600 kilometrelik ’Yeşil Yol’ projesi Rize’nin Samistal Yaylası’nda önceki gün tekrar başladı. Vatandaşların tepkisinden çekinildiği için çalışmaya jandarma gözetiminde devam ediliyor. Bölge halkı Milli Park ve SİT alanı olan bölgede izin alınmadan Yeşil Yol çalışması yapıldığı için suç duyurusunda bulunarak dava açmıştı.

“Karadeniz’in kalbine hançer”
Rize İdare Mahkemesi’ndeki davanın sonuçlanmasına az bir süre kala çalışmanın yeniden başlaması bölge halkı ve çevreciler tepki gösterdi. Rize’deki tepkiler dışında da İstanbul’da çevreciler yeniden başlayan çalışmayı protesto etti. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu projeyi, “Yol ve inşaatın ardından gelecek tesisler tüm ormanı ve ekosistemi bitirecek. Yeşil Yol, Karadeniz’in kalbine saplanan 2 bin 600 km’lik hançerdir” diyerek anlatıyor.

Bakanlık izni yok!
Karadeniz İnisiyatifi üyesi avukat İbrahim Demirci, çalışmaların hukuksuz bir şekilde devam ettiğini söyledi. Demirci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduklarını, gelen yazıda, “Yeşil Yol projesi kapsamında bakanlığımızla ilgili verilen herhangi bir izin ve onay yoktur” ifadesinin yer aldığını belirtti. Yol inşaatını yapanlara sorulduğunda ise inisiyatif üyelerine sadece sözleşmeler ve işyeri teslim tutanağını gösterildiğini söyledi. Demirci, bakanlık izni olmadan çalışmanın yapılamayacağını ifade etti.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.