Yavru vatana Solotürk mesajı: “Çelik kanatlarımızın altında özgürsünüz”

TSK’nın gözde uçuş ekibi Solotürk, yavru vatan KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıldönümü için adaya gidiyor. Solotürk ekibi 15 Kasım’da Girne’de yapılacak uçuş öncesinde, “Çelik kanatlarımız altında daima özgürsünüz demek için geliyoruz” diyerek mesaj yayınladı.

9 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk Hava Kuvvetleri’nin gözbebeği ekiplerinden biri olan Solotürk F-16 gösteri ekibi havada yaptıkları muhteşem varyasyonlarla dolu uçuşlarına devam ediyor. Yurtdışındaki havacılık festivallerinden devamlı ödülle dönen Solotürk ekibi bu ay önce 15 Kasım’da yavru vatan KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıldönümü için Girne’de olacak. “Çelik kanatlarımız altında daima özgürsünüz demek için geliyoruz” diyen Solotürk ekibi, uçuşta 1964’te Kıbrıs’ta şehit düşen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’in aziz hatırasını da anacak.

“Jet sesi özgürlüğün sesi”
Solotürk ekibi KKTC uçuşu öncesinde resmi sayfasından yayınlanan mesajda, “1571’den beri vatan toprağı olan Kıbrıs’ın bir Türk yurdu olduğunu dosta düşmana göstermeye geliyoruz!
Her zaman olduğu gibi 15 Kasım’da kuzeye bakın sevgili Kıbrıslılar! Jet sesinin özgürlüğün sesi olduğunu haykırmaya geliyoruz” dedi. Solotürk bir sonraki uçuşu ise 25 Kasım’da Edirne semalarında olacak. Solotürk ekibi Edirne’nin kurtuluşunun 95’inci yıldönümünde ise “Umudun ışığını gökyüzünden yüreklerinize getireceğiz” diyecek.

Dünyanın en iyi gösteri uçuşu
2009’da kurulan Solotürk F-16 gösteri ekibi, 8 yıldır gösteri uçuşlarını tek kişilik F-16 C Blok-40 uçağı ile icra ediyor. Gösteri uçuşları esnasında her iki kanat ucuna takılan duman gereçleri vasıtası ile beyaz renkli duman salınıyor. Havada zorluk derecesi çok yüksek hareketleri yapan Solotürk, 2011’de İngiltere Fairford’da dünyanın en prestijli hava gösterisi olan RIAT’ta (Royal International Air Tattoo-RIAT) hava kuvvetleri tarihinde bir ilke imza atarak, ‘Dünyanın En İyi Gösteri Uçuşu’ ödülünü aldı. Son ödülünü geçtiğimiz Ağustos’ta Slovakya’da alan Solotürk, gösteri uçuşları dışında THK’nın vurucu gücü olarak harbe hazırlık faaliyetlerini sürdürüyor.

NOT: Haberin 9 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yavru-vatana-soloturk-mesaji-celik-kanatlarimizin-altinda-ozgurs-1117195-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.