“Yaşar Kemal’e ‘Nobel’i Mahmut Baksi engelledi”

Manevi oğlu Ahmet Güneştekin’in dile getirdiği iddiayı Muhsin Kızılkaya ile Eyüp Burç doğruladı: “Yaşar Kemal’e Nobel Ödülü verilmesine İsveç’te yaşayan Kürt gazeteci Mahmut Baksi engelledi”. Kızılkaya ve Burç, Yaşar Kemal’in bir kez telefonla görüştüğü Öcalan’a küfür ettiğini de açıkladı.

5 Mart 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
5 Mart 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yaşar Kemal’in vefatının ardından manevi oğlu Ahmet Güneştekin, Nobel Komitesi eski Genel Sekreteri Olof Tandberg’ten dinlediğini belirterek, “Nobel ödülüne aday olduğunda, İsveç’te yaşayan bazı sözde Kürt ve Türk aydınları, Nobel Ödül Komitesi’nden etkili bir üyeye gidip, ‘Yaşar Kemal’e ödülü vermeyin. Beşinci sınıf bir yazardır. Türk devletinin adamıdır. Devletle anlaşma yaptı’ deyip gammazlamışlar. Bu sözler üzerine ödül ona verilmemiş. Bunu bana o dönemki Nobel Genel Sekreteri Olof Tandberg söyledi” sözleri tartışma yarattı.

“Mahmut Baksi’yi hiç affetmedi”
Gazeteci ve yazar Muhsin Kızılkaya ile Eyüp Burç katıldıkları bir programda Yaşar Kemal’e Nobel verilmesini engelleyen ismin İsveç’te yaşayan Kürt gazeteci-yazar Mahmut Baksi olduğunu açıkladı: “Mahmut Baksi bir çok yerde ‘Yaşar Kemal’e Nobel verilmesini ben engelledim’ diyordu. Nobel komitesi o dönem Yaşar Kemal’in politik tavrında sıkıntı gördü. Yaşar Kemal bu yüzden, Mahmut Baksi’yi hiç affetmedi. Mahmut Baksi 2001’de yaşamının son döneminde Yaşar Kemal’e yakın olan Kürt yazar Mehmet Uzun’dan kendisiyle helalleşmek istediği için aracılık yapmasını istedi. Mehmed Uzun, ‘Yaşar Abi, Mahmut Baksi elini öpmek ve af dilemek istiyor’ dedi ama Yaşar Abi affetmedi. Her edebiyatçının sanatını böyle bir ödülle taçlandırmak rüyasıdır.”

“Öcalan’a telefonda küfretti”
Kızılkaya ve Burç, Yaşar Kemal’in telefonla bir kere görüştüğü Abdullah Öcalan’a küfrettiğini de söyledi: “Öcalan bir röportajda ‘Ahmed Arif, Yılmaz Güney ve Yaşar Kemal çok önemsenecek sanatçılar değildir’ demişti. Yaşar Abi de buna çok içerlemişti. ‘Bu Apo benden ne istiyor’ diyordu. Sonra bir kez Yaşar Kaya’nın aracılığıyla Öcalan ile telefonda görüştüler. Yaşar Kemal, Öcalan’a telefonda ‘Benim hakkımda niye böyle şeyler söylüyorsun’ demiş. O konuşmada sıcak bir ortam olmuş ve Yaşar Kemal o meşhur Kürtçe küfürlerinden birini etmiş. Öcalan’da ‘Yaşar Abi senin küfrün benim başım gözüm üstüne’ diye cevap vermiş.”

NOT: Haberin 5 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-yasar-kemal-e-nobel-i-mahmut-baksi-engelledi–746629-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.