Yağlı süt sivilceden koruyor!

Amerika’da yapılan araştırmaya göre tam yağlı süt tüketmek özellikle ergenlerde sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlüyor.

27 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa
27 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları tarafından yapılan araştırmaya göre yağlı süt tüketmek gençlerin korkulu rüyası olan sivilce oluşumunu önlüyor. Uzmanların elde ettiği sonuçlarda sivilce ve siyah noktaların yağsız süt içen buluğ çağındaki gençlerde tam yağlı süt tüketen akranlarına oranla daha fazla görüldüğü ortaya çıktı.

Buluğ çağındaki gençlerle yapıldı
Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin dergisi JADA’da (Journal of American Academy of Dermatology) yayınlanan araştırma halk arasında sivilce olarak bilinen akne ile süt tüketimi arasında ilişki olup olmadığını tespit edebilmek için yapıldı. Araştırma için ortalama derecede sivilceleri bulunan 14-19 yaş arası 120 erkek ile kız ve ayrıca kontrol grubunda yer alan 105 kişiyle birlikte toplam 225 kişinin 24 saatlik beslenmeleri bir süre takip edildi.

Yağsız süt farkı
Uzmanlar kontrol grubunda yer alan ve akneleri olmayan 105 kişiye ne tür süt ürünleri tükettikleri konusunda çeşitli sorular sordu. İki grupta da günlük toplam sütlü ürün alımı, doymuş yağ veya trans yağ ile glisemik yük bakımından bir farklılık bulunmadığı tespit edildi. Aynı zamanda toplam enerji alımı ve vücut kitle endeksi açısından da belirgin bir fark bulunamadı. İki grup arasındaki en önemli fark; sivilcesi olanlarda yağsız süt tüketiminin sivilcesi bulunmayan gençlere göre çok daha fazla olduğu saptanması oldu. Uzmanlar bu farkın akne ve siyah nokta oluşumuyla yüksek ilişkisi olduğunu açıkladı.

Diyabeti de önlüyor
Daha önce Boston Tufts üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmada da tam yağlı süt ürünleriyle beslenen kişilerde diyabet riskinin normalden daha düşük olduğu tespit edilmişti. Ancak doktorlar süt yerine sütün mayalanmasıyla elde edilen yoğurt, ayran, kefir gibi yiyecek ve içeceklerin çok daha sağlıklı olduğunu vurguluyor.

NOT: Haberin 27 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yagli-sut-sivilceden-koruyor–960673-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.