Vali’nin gece çalışma izni yargıdan döndü

İmar planı iptal edilen Arhavi’deki Kavak HES’e Artvin Valiliği’nin yetkisi olmadığı halde verdiği 24 saatlik çalışma izni, Rize İdare Mahkemesi’nce hukuksuz bulunarak iptal edildi. İptal kararına rağmen tünel açabilmek için gece dinamitle patlatma işlemi devam ediyor. Şantiye yakınında yaşayan, can güvenliği ve huzurları kalmadığını söyleyen halk, mahkeme kararını uygulamayan valinin istifasını istiyor.

7 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
7 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Artvin Valiliği’ne bağlı İl Mahalli Çevre Kurulu, geçtiğimiz yıl ÇED raporunu hiçe sayarak ‘Çılgın HES’ olarak adlandırılan MNG’nin Arhavi’de yaptığı Kavak HES projesine yetkisi dışında 24 saat çalışma izni verdi. Ancak iletim tüneli açılması için en yakını 60 metre mesafede olan evlerin bulunduğu bölgede gece gündüz dinamitle patlatma yapılınca uykuyu unutan halk protesto ederek, Vali’den verilen izni iptal etmesini istedi. Ancak Valilik izni iptal etmeyince 5 köyün ortasında bulunan şantiyede patlatmalı çalışmalar devam etti.

Can güvenliği ve huzur kalmadı
Bunun üzerine Konaklı Köyü’nde yaşayan vatandaşlar Yaşar Yıldırım ve Hikmet Tibukoğlu, Rize İdare Mahkemesi’ne başvururak gece gündüz yapılan çalışmanın can güvenliklerini tehlikeye attığı ve sağlıklarını olumsuz etkileyerek huzurlarını bozduğu için iptalini istedi. Vatandaşlar ÇED raporunda çalışma izninin 07.00-19.00 saatleri arasında olduğunu da belirtti. Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP) ise mahkeme süreci içerisinde adeta karara karşı yarışırcasına doğanın talan edildiğini ve dönülmesi imkansız zararlara yol açtığını ifade etti. Başvuruyu inceleyen Rize İdare Mahkemesi ise daha önce imar planını iptal ettiği HES projesi için İl Mahalli Çevre Kurulu’nun verdiği 24 saatlik çalışma iznini de iptal etti.

Mahkeme izni iptal etti
Rize İdare Mahkemesi kararda, çalışma saatleri değiştirilerek ÇED raporunda değişiklik gidilmesi nedeniyle, iznin ÇED raporunu veren komisyonun yeniden inceleme yapması sonucunda ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verileceğini belirtti. Mahkeme, valilikce verilen kararın hukuksuz olduğuna vurgu yaparak, “Bu durumda, anılan yönetmelik hükümleri uyarınca ÇED raporunda gürültü yönüyle çevresel etkileri bulunan bir değişiklik olan (gece çalışmasını da kapsayacak şekilde) 24 saatlik çalışma yapılması yönündeki değişikliğin doğrudan İl Mahalli Çevre Kurulunca değil davalı idare bünyesinde oluşturulan ve ÇED raporunu incelemek ve değerlendirmekle yetkili komisyonca incelenip değerlendirilmesi daha sonra İl Mahalli Çevre Kurulu’nca bu gece çalışma talebi hakkında bir karar verilmesi gerektiğinden, projenin gerçekleştirilme sürecine ilişkin bu değişiklik talebinin anılan yönetmelik hükümleri bertaraf edilerek tek başına inisiyatif kullanılmak suretiyle tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” dedi.

Karara rağmen çalışıyorlar
Ancak vatandaşlar 3 Haziran’da verilen karara rağmen Kavak HES’te hala gece gündüz çalışmanın devam ettiğini söylüyor. Köylüler ve ADOKOP ise daha önce Artvin Cerattepe’den çıkarılmak istenen maden konusunda yanlı tutum gösterdiği iddiasıyla eleştirdikleri Artvin Valisi Kemal Cirit’in mahkeme kararına rağmen durdurmadığı çalışma nedeniyle istifa etmesini istiyor. Kavak HES projesi ÇED raporu can suyu hileli hesaplandığı ve 7 ayrı noktada mevzuata aykırılık bulunduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından iptal edildi. Şirket karara itiraz etti ama sonucu beklemeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeni bir ÇED olumlu raporu aldı. Vatandaşların ise sözde değişiklikle alındığını belirttikleri yeni ÇED raporunun iptali için açtığı dava Rize İdare Mahkemesi’nde devam ediyor.

NOT: Haberin 7 Temmuz 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/vali-nin-karari-yargidan-dondu-809923-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.