Uzun süreli antibiyotik kullanımı kanser riskini yükseltiyor

Harvard Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre uzun süreli antibiyotik kullanımı kanser riskini arttırıyor. Araştırmaya göre 2 ay ve daha uzun sürelerle antibiyotik kullananların kalın bağırsaklarında kansere yol açan polipler daha çok görülüyor.

15 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre uzun süreli antibiyotik kullanımı kansere yakalanma riskini arttırıyor. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden değişik alanlarda çalışan bilim insanlarının yaptığı araştırmada 2 ay ve daha uzun süre antibiyotik kullanan kişilerin kalın bağırsağında kansere yol açan polipler daha sık görülüyor.

16 bin hemşire incelendi
İngiltere Gastroenteroloji Derneği’nin resmi yayını olan Gut adlı dergide yayınlanan araştırma, ‘Hemşirelerin Sağlık Çalışması’ adlı proje kapsamında yürütüldü. Çalışmada izlenen toplam 16 bin 642 hemşireye 2010’a kadar en az bir kere kolonoskopi yapıldı. Veriler üzerinde yapılan incelemelerde 20-39 yaşları arasında 2 ay ya da daha uzun süre antibiyotik kullananların sonraki yıllarda ‘adenom’ adı verilen polip riskinin hiç antibiyotik kullanmayanlara göre yüzde 36 fazla olduğu saptandı.

Yüzde 73 daha yüksek
Öte yandan 40 ve 50’li yaşlarını süren ve aynı sürelerde antibiyotik kullanan kadınlar için ise polip riskinin yüzde 69 daha yüksek olduğu tespit edildi. 20 ile 50 yaşları arasında antibiyotik kullanmamış olan kadınlar ile 20 ile 59 yaş arasında 15 günden fazla antibiyotik kullananlar kıyaslandığında ise adenom riski antibiyotik kullananlarda yüzde 73 daha yüksek çıktı.

Bağırsak mikrobiyomunu değiştiriyor
Antibiyotikler ve bağırsak kanseri arasındaki ilişkiyi gündeme getiren başka çalışmalara da dikkat çeken uzmanlar, antibiyotiklerin ‘mikrobiyom’ denilen bağırsaktaki organizmaları değiştirdiği için kanser riskini arttırdığını belirtiyor. Antibiyotiklerin bağırsaklarda yaptığı bu değişiklik başka kronik hastalıkların ortaya çıkmasına da neden oluyor. Doktorlar genel nüfusun yüzde 15 ile 20’sinde rastlanan poliplerin iyicil tümörler olduğunu, ancak poliplerin hiçbir belirti vermeden kansere dönüşme riski taşıdığını da vurguluyor.

NOT: Haberin 15 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/uzun-sureli-antibiyotik-kanser-riskini-yukseltiyor-1058093-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.