Ünzile teyzeden 600 RES’e rest!

Çanakkale’nin Ayvacık sahilindeki meralara yapılması planlanan yaklaşık 600 rüzgar türbinine bölgedeki köylüler tepki gösteriyor. Türbinlerin insanlardan uzağa yapılmasını isteyen köylüler, insan ve hayvan sağlığı, çevre, turizm, bölgedeki zeytinlere zarar vereceğini söyledikleri RES’ler için, “Gerekirse önüne yatar engel oluruz” diyor.

30 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
30 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kuzey Ege’nin en güzel beldelerinden Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi bölgeye yapılacak rüzgar enerji santrallerini (RES) tartışıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na yapılan başvurularda Ayvacık bölgesinde yapılmak istenen toplam 1.550 megavatlık, 27 RES (Rüzgar Enerjisi Santrali) için 110 metrelik yaklaşık 600 rüzgar türbini dikilecek. Projesi onaylanan 25 megavatlık ilk projenin bilgilendirme toplantısı geçtiğimiz günlerde köylülerin protestoları nedeniyle iptal oldu.

“İnsandan uzağa kursunlar”
Köylüler temelde temiz enerji olarak bilinen RES’lere karşı değil. Ancak köylerin hemen yanındaki yaşam alanları ve hayvanların meralarına yapılması planlanan RES’lerin Avrupa ülkelerindeki gibi insanlara uzak bölgelere kurulmasını istiyorlar. RES’lerle ilgili yapılan araştırmaları okuduklarını belirten köylüler, yaşam alanlarına yakın yapılan türbinlerin sağlıklarına, turizm, hayvancılık ve zeytinciliğe zarar vereceğini söylüyor.

“Önüne yatar engel oluruz”
Bektaş Köyü’nden Naime Çakır, “Gerekirse önüne yatar yine engel olurum. Kimse bize sormadı bunları yapmak için. Biz böyle zararlı şeyleri köyümüzün dibinde istemiyoruz. Zaten meramız kalmadı iyice bizim alanımızı kısıtlıyorlar. Hayvanlarımızı nereye götüreceğiz. Yaz aylarında az bir turist geliyor onlarda artık gelmez olur. Turizmden geçinen insanlar da mahvolurlar” diyor. Damlar Kayası köyünden Ünzile Aslan ise “Çıkardığı sesten geceleri uyutmuyormuş. Kalp rahatsızlığı, huzursuzluk yapıyormuş. Hayvanlara ve zeytine zararları varmış. Meralarımıza yapılmaması için gerekirse dünyanın öteki ucuna sesimizi duyururuz’ diye konuşuyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.