Sınırda yeni dalga: Bayırbucak’tan Türkiye’ye göç

Esad rejimi ve Rus askerlerinin saldırılarının yoğunlaştığı Bayır Bucak bölgesinden iki günde 1635 Suriyeli Türkmen ve Arap Türkiye’ye sığındı. Çatışmalarda Nurettin Zengi Taburu’nun komutanı Ebu Mahir hayatını kaybetti.

1 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa
1 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Esad rejimi ve Rus askerleri tarafından saldırıların yoğunlaştığı Bayır Bucak bölgesinden Türkiye’ye kaçış devam ediyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 29 ve 30 Ocak günlerinde 418’i Türkmen, 1217’si de Arap kökenli toplam 1635 sığınmacı Yayladağı Pulluyazı köyündeki sınır noktasından Türkiye’ye giriş yaparak Yamadi kampına sığındığını bildirdi. Türkiye’ye giren sığınmacıların bir kısmı biyometrik kayıt işlemlerinin ardından akrabalarının yanına yerleştirilirken kalanlar AFAD’ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa’daki barınma merkezlerine sevk edilecek.

Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi devrede
Başbakanlık AFAD’ın koordine ettiği sığınmacı kabullerinde, 2014’te Ayn el-Arap’tan ülkemize yönelen nüfus hareketleri için uygulanmış olan Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi faaliyete geçirildi. Bu kapsamda, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliği işbirliği ile devam eden çalışmalar için 202 personel görevlendirildi. Bölgeye ayrıca Mobil Koordinasyon Merkezi, Mobil İkram Aracı, Mobil Mutfak Tırı, Mobil Fırın Aracı, 6 ambulans ve 8 araç sevk edildi.

Kızılay, 112 Acil ve UMKE
Güvenlik güçlerinin oluşturduğu kontrol noktasından giriş yapan ailelere Türk Kızılayı tarafından gıda yardımı yapılıyor. Hasta ve yaralılar ise 112 Acil Servis ve UMKE ekipleri tarafından tedavi ediliyor. Ailelerin biyometrik kayıt işlemleri ise, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli tarafından, Yayladağı çadır kentinde bulunan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Komutan Ebu Mahir öldü
Öte yandan saldırıların yoğunlaştığı ve büyük çoğunluğu rejim güçleri eline geçen Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı bölgesinde dün sabah Ceyş El Mücahidin bünyesinde çarpışan Nurettin Zengi Taburu’nun komutanı Ebu Mahir dün sabah saatlerinde düşen bir havan mermisiyle hayatını kaybetti. Öte yandan çatışmaların yoğunlaştığı kuzeydeki Kelez köyü ve çevresi, bölgeye karadan girmeye çalışan Esad güçlerine destek amacıyla Rus jetleri tarafından vuruluyor.

Esad’ın askerleri Kızıldağ’a çekildi
Muhaliflerin karşılık verdiği Kelez köyü çevresinde yaşanan şiddetli çatışmalarda Sultan Abdülhamid Han Tugayı ve Cebel İslam birliklerince rejim askerlerine ağır hasar verildiği, bazı tepelerin ele geçirildiği ve rejim birliklerinin Kızıldağ’ın eteklerine kadar çekilmek zorunda kaldığı öğrenildi. Sultan Abdülhamid Han Tugayı basın sözcüsü Mustafa Abdullah yaptığı açıklamada “Şimdilik rejimi püskürtmeyi başardık. Sıkıntılar hala devam ediyor. Ancak asla topraklarımızı terk etmeyeceğiz” dedi. Öte yandan Sallur köyü yakınlarında sivillerin yaşadığı bir çadıra havan mermisi düştüğü ve çadırda bulunan 17 yaşındaki bir gencin öldüğü, 4 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

1 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
1 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 1 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bayirbucak-tan-turkiye-ye-goc-910545-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.