Türkiye Şampiyonu olmaya ömrü yetmedi!

Batman’da boğulan 5 genç kızdan biri olan 14 yaşındaki başarılı atlet Kübra Yaman’ın Batman Spor Lisesi yetenek sınavını birinci olarak tamamladığı ortaya çıktı. Antrenörü Ümit Kemal Pişkin, “İlçeden çıkıp şampiyon olan ilk kız olarak kız sporcuların yolunu açtı. Türkiye Şampiyonu olmaya ömrü yetmedi” dedi.

 

2 Ağustos 2014 - Vatan Gazetesi
2 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

 

Türkiye Şampiyonu olmaya ömrü yetmedi!

 

Batman’da boğulan 5 genç kızdan biri olan 14 yaşındaki başarılı atlet Kübra Yaman’ın Batman Spor Lisesi yetenek sınavını birinci olarak tamamladığı ortaya çıktı. Antrenörü Ümit Kemal Pişkin, “İlçeden çıkıp şampiyon olan ilk kız olarak kız sporcuların yolunu açtı. Türkiye Şampiyonu olmaya ömrü yetmedi” dedi.

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Batman’ın Kozlu İlçesi ömrünün baharında solan gül gibi genç kızlarına ağlıyor. Ramazan Bayramı’nın son günü yaşadıkları Yankılı Köyü yakınında serinlemek için girdikleri gölette boğulan Kübra Yaman (14) ve kardeşi Sevda Yaman (11), Cansel Yaman (14) ve kardeşi Halime Yaman (13) ile kuzenleri Rozin Yaman’ın (13) cenazeleri dün toprağa verildi.

 

Kendinden büyükleri geçti
Vefat eden kızlardan başarılı bir atlet olan Kübra Yaman bu yıl açılacak Batman Spor Lisesi’ni birincilikle kazanmıştı. Aslında bu Kübra’nın ilk başarısı değildi. Batman Petrolspor’un lisanslı sporcusu olan Kübra, hem Batman hem de bölgede bir çok kez şampiyonluklar kazandı. Son olarak geçtiğimiz Mart ayında koşulan ve kendisinden büyüklerle yarıştığı Batman Belediyesi Nevruz Barış Turnuvası’nda Yıldız Kızlar’da ipi göğüsleyerek şampiyonluk madalyası aldı. Kübra Yaman aynı zamanda Atletizm Federasyonu’nun Atletizm Geliştirme Projesi’nde 2 bin metrede 2’inci olarak umut vaat eden bir sporcuydu.

 

“Dikkat çeken bir sporcu”
Şimdi Kübra’dan geriye sadece kameraya gülerek baktığı fotoğraflar kaldı. Batman Spor Lisesi’nin Müdürü Ömer Eren, “Yetenek sınavına geldiğinde hem fiziği hem de atletik yeteneğiyle dikkat çeken bir sporcuydu. Zaten seçme parkurunu lider tamamlayarak yeteneğini kanıtladı. Birincilikle girdiği okulumuz için başarı umudumuz olan genç bir sporcuydu. Ancak kayıt yaptırmaya ömrü yetmedi” dedi. Kübra Yaman’ın artık hatıralarda kalan son fotoğrafı da bu seçmeler sırasında engel atlarken çekildi.

 

kubra yaman 02

 

“Kız sporcuların yolunu açtı”
Kübra’nın hocası olan Milli Takım ve Batman Petrolspor Atletizm Baş Antrenörü Ümit Kemal Pişkin talihsiz genç kızı şöyle anlatıyor: “İçine kapanık, fazla konuşmayan, devamlı gülen ve koştukça özgürleşen bir kızdı. Çok başarılıydı. İlçede olduğu için genelde haftada bir Batman’dan giderek çalıştırıyordum. Çok istedik Batman’a getirelim diye ama babasının o kadar aşırı sevgisi vardı ki bir türlü kızını yanından ayıramıyordu. Kübra hem ailesinin hem de Kozlu İlçesi’nin göz bebeğiydi. İlçede ilk madalya alan kız olarak öncü oldu. Açtığı yoldan ilerleyen Ruken Tek, Kozlu’dan çıkarak Türkiye 3’üncüsü oldu.

 

“Süreyya ya da Elvan olabilirdi”
Ümit Kemal Pişkin, Kübra’dan önemli dereceler beklediklerini anlatıyor: “Babasın ikna ederek Batman Spor Lisesi’ni birincilikle kazandı. 800 ile 3 bin metre arasında orta mesafe koşardı. Batman’a geleceği için çalışma programı değişecek ve daha rahat ilgilenecektik. Asıl olarak 14 yaşına girmesiyle birlikte teknik eğitimlere başlayacaktık. Çok kez kendisinden 3-4 yaş büyüklerle yarışıp şampiyon oldu. Fırsatı olsa yeni bir Süreyya Ayhan veya Elvan Abeylegesse olabilecek potansiyeli vardı. Türkiye Şampiyonu olmaya ömrü yetmedi. Spora o kadar aşıktı ki öldüğü gün üzerinde Batman Petrolspor’un forması vardı. Çok üzgünüz.”

 

“Kübra bir yana, dünya bir yana”
Kübra, çiftçilik yaparak kıt kanaat geçinmeye çalışan Nesip Yaman’ın 11 çocuğundan göz bebeği olanıydı. Acılı baba kızının ardından, “Kübra, bir yana, onlar bir yanaydı. Bu yıl Spor Lisesi’ni kazanmıştı. Atletizmde derecesi olan kızım Sevda ve Kübra’yı kaybetmenin acısını yaşıyorum. Halen Kübra’nın Sevda ile birlikte boğulduklarına inanamıyorum. Kübra ile Sevda bir birine sarılı vaziyette sudan çıkarılınca dünyam karardı” diye konuştu.

 

Not: Haberin 2 Ağustos 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde çıkan daha kısa hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-turkiye-sampiyonu-olmaya-omru-yetmedi–664130-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.