Türk polisine Alman ‘BKA’sı

İç güvenliğe model olacak Almanya Federal Kriminal Dairesi (BKA) geniş yetkileriyle tanınıyor. 2010’da çıkan yasaya göre BKA ülke güvenliğini tehdit eden durumlarda hakim izni almaksızın önleyici gözaltı, dinleme, izleme ve sahibinden habersiz ev araması yapabiliyor.

15 Ekim 2014 - Vatan Gazetesi 16. sayfa
15 Ekim 2014 – Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Kobani eylemlerinin ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın iç güvenliğe Alman modelinin geleceğini açıklaması gözleri Alman polis teşkilatının çalışmasına çevirdi. Alman polisinin terörle mücadele eden en önemli birimi Federal Kriminal Dairesi (BKA) aslında Almanya Anayasa’yı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) operasyonel gücü olarak biliniyor. Yaklaşık 5 bin 500 personeli bulunan BKA, federal devlet ve eyalet polisine destek veriyor. Suçluların eyaletler ya da uluslararası alandaki eylemlerine yönelik görev yapıyor. BKA, suç istihbaratı almak, değerlendirmek ve sonuçlarını aktarmak, uluslararası polis iletişimini sağlamak ve kriminal konularda inceleme yapmakla görevli. BKA’nın en önemli görevi ise suçun işlenmeden önce önlenmesi.

 

Türk cinayetleri
Almanya’da ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü (NSU) tarafından 2000-2007 arasında öldürülen 8’i Türk 10 kişiyle ilgili cinayetlerin yaşattığı şokun ardından BKA’nın çalışmasına yönelik değişiklikler yapıldı. Sınırlı yetkisi bulunan BKA’ya geniş yetki veren yasa 2008’de Federal Meclis’e geldi. İki yıl süren tartışmalar sonunda kabul edilen yasa 2010’da devreye girdi. BKA özellikle ırkçılar, radikal dinci gruplar, terör eylemcileri ve uyuşturucuyla mücadele kapsamında devreye girerek önleyici soruşturmalar yapıyor.

 

Mahkemeden izinsiz dinleme
Ülkeyi tehdit eden suçlarla ilgili soruşturma sürecinde hâkimin iznini alarak kişisel bilgisayarları inceliyor. Ancak acil durumlarda BKA Başkanı mahkemenin iznini almadan soruşturmaya müdahale etme yetkisine sahip. Ayrıca devlet güvenliğinin söz konusu olduğu durumlarda terör zanlılarını gizli olarak dinleyip, evleri ya da hücrelerini izleyebiliyorlar. Aynı durumda kişisel bilgisayarlara kullanıcının bilgisi dışında girerek elde ettiği verileri de kopyalayabiliyorlar.

 

Önleyici gözaltı
BKA ajanları kamu ve devletin güvenliğini tehlikeye atan durumlarda terör zanlısı olarak tespit edilen kişilerin evlerinde ev sahibinin izni alınmadan arama yapma hakkına sahipler. Bu kişilerin telefon ve cep telefonlarını dinleyebildiği gibi buralardan elde edilen verilerle önleyici gözaltı da yapabiliyorlar. BKA, Alman vatandaşlarının güvenliğine yönelik karşılaştığı bir tehditte suç işlediği yönünde kuvvetli delil bulunan kişinin özgürlüğünü gözaltına alma işlemlerinden önce hakim kararı olmadan geçici olarak kısıtlayabiliyor. Soruşturma sırasında zanlı olarak görülen kişinin akrabaları yani birinci ve ikinci derece yakınlarının evini bile gözetleme yetkisine de sahipler.

 

Bir milyon kişiyi fişledi
Ancak BKA hem Almanya’da hem de Avrupa’da gizli ve karanlık işlere karışmakla suçlanıyor. Almanya’da 8’i Türk 10 göçmenin ırkçı NSU örgütünce öldürülmesinde BKA’nın ‘örgüte bağlı ırkçı Nazileri kullandığı’ iddia edilmişti. Hücre evlerinde örgüt üyelerinin listeleri ele geçirilmiş ama BKA’nın listeleri savcılığa vermeyerek uzun süre gizlediği ortaya çıkmıştı. Bir çok sivil toplum örgütü BKA’nın federal savcılıktan daha yetkili olduğu ve bireysel özgürlüğe zarar verdiğini belirtiyor. Yetki yasasının çıktığı dönemde Alman muhalifleri BKA’yı Amerikan FBI’a benzetmiş ve hukuk devleti ilkesinin çiğnendiğine dair gösteriler yapmışlardı. Ayrıca BKA’nın veri deposunda suça karıştığı öne sürülen 1 milyon kişinin kaydı bulunuyor.

 

Türk polisiyle işbirliği
Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) 2013 Mayıs’ından beri BKA ile kara para, şüpheli işlemler ve terörün finansmanı konularında işbirliği yapıyor. MASAK ve BKA, iki ülkedeki şüpheli mali işlem bilgilerini paylaşırken, kara para aklama ve terörü finansmanına yönelik gizli tutulacak bilgileri soruşturmalarda kullanıyor.

 

Devletin zirvesini koruyor
Deneyimli ve başarılı polislerden seçilen BKA personelinin yarısından fazlasını saha elemanı olarak bilinen operasyonel ajanlar oluşturuyor. Personelinin yüzde 37’si kadın. Seçilmiş ve özel eğitimli polislerden oluşan BKA yakın koruma grubu Alman Başbakanı, bakanlar, devletin yabancı misafirlerini de koruyor. BKA ayrıca federasyon ve eyalet polisleri arasında işbirliği, organize suçlarla mücadele, istihbarat toplama ve analiz, terör bağlantılı mali suçlar, çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar ve kayıp vakaları ile federal tanıkların korunmasında görev yapıyor. Merkezi Wiesbaden’de bulunan BKA’nın başkanlığını 2004’ten beri Jörg Ziercke yürütüyor.

 

Not: Haberin 15 Ekim 2014 Çarşamba günü Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-polisine-alman-bka-si–687159-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.