Türk işadamlarına fuarda ‘Rus’ işkencesi!

Rusya’nın Krasnodar şehrindeki tarım fuarı Yugagro’ya katılmaya giden 60 Türk işadamı gözaltına alındı. Mahkemede turist olarak gelip ticari faaliyet yapmakla suçlanan işadamlarına kişi başı 4 bin ruble ceza verilerek sınır dışı kararı çıktı. Karardan sonra uçak biletleri alınmasına rağmen, mahkeme olağandışı bir kararla; “Soçi’deki toplama kampında 10 gün kararın kesinleşmesini bekleyeceksiniz” diyerek Türklerin çıkışına izin vermedi.

27 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
27 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Her yıl Krasnodar’da düzenlenen Uluslararası Tarım Fuarı Yugagro’ya katılan Türk işadamları, Rus uçağının düşürülmesinin ardından bu yıl kabus gibi bir fuar yaşıyor. 24-27 Kasım arasında Krasnodar’da düzenlenen Yugagro’ya 32 ülkeden 700 firma katıldı. Türkiye’den fuara katılan 22 firmanın sahipleri, yöneticileri ve çalışanlarından oluşan 60 kişilik kafile her zamanki gibi Krasnodar’a gitti.

Suçlama: Ticari faaliyet yapmak
Önceki gün Krasnodar’da fuar alanına gelen Türk kafilesi, polis ekipleri tarafından durdurularak önce Göçmen Bürosu’na, burada kayıtları alındıktan sonra ise Krasnodar Yabancılar Şubesi’ne götürüldü. Yabancılar Şubesi’nde tek tek sorgulanan Türk işadamlarına fuara niçin turist olarak geldikleri soruldu. Şubede sorgulanan 60 Türk’ün ifadelerinin tamamlanmasının ardından parmak izleri alındı ve sabıka fotoğrafları çekildi. Yabancılar Şubesi’ndeki sorgu ekibi Türkler’in turist olarak girip ticari faaliyet yapmakla suçlandıklarını söyledi.

Toplama kampına gönderilecekler
Yeminli tercümen eşliğinde ifade veren Türkler, Krasnodar Yabancılar Şubesi’nde pasaport, telefon ve kişisel eşyalarına el konularak yer altında bulunan bir nezarethaneye atıldı. Dün sabah mahkemeye çıkarılan Türk işadamları için ‘vize ihlali’ yaptıkları gerekçesiyle 4 bin ruble (80 dolar) para cezası ve sınır dışı kararı verildi. Ancak mahkeme olağan dışı bir uygulamaya giderek; “Kararın kesinleşmesini 10 gün Soçi’deki (Krasnodar’a 330 km. uzaklıkta) toplama kampında bekleyeceksiniz” diyerek uçak biletleri bile alınan Türklerin Rusya’dan çıkışına izin vermedi.

“Uçağı düşürdünüz alın size”
VATAN’ın ulaştığı Türk işadamı Cenk Baykara yaşadıklarını şöyle anlattı: “Vizeler kaldırıldıktan sonra Rusya’daki tüm fuarlara turist olarak gittik. Başımıza hiç böyle bir olay gelmedi. Nezaratteki gardiyan ‘uçağı düşürdünüz alın size’ diyerek demir kapıyı kapattı. Nezarette çok kötü bir gece geçirdik. 10 gün Soçi’de toplama kampında bekletildikten sonra Türkiye’ye gönderileceğiz. Otelden eşyalarımızı almamıza bile izin verilmedi” dedi.

“Hiç başımıza gelmedi”
İşadamlarını Krasnodar’daki fuara götüren Meridyen Fuarcılık yetkilileri ise, “Şimdiye kadar böyle bir olayla karşılaşmadık. İki yılda 130 kez yani ortalama 3 günde bir Rusya’ya iş görüşmesi ve fuar için turist olarak giden firmalarımız bile oldu böyle bir sorun çıkmadı. Gelişmeleri takip ediyoruz” diye konuştu.

Mahkemeden ‘olağandışı’ uygulama
Krasnodar bölgesine bakan Türkiye’nin Novorossisk Başkonsolosluğu yetkilileri ise, “Genelde bu tip olaylarda mahkemeye çıkma süreci 1 ile 3 hafta arasında değişir. Bu sürede kişiler mahkemeye kadar toplama kampında bekletilir. Bu olayda işadamlarımız hemen mahkemeye çıkarıldı. Ancak sınır dışı kararına hiç itiraz olmamasına rağmen mahkeme olağandışı bir uygulamayla kararın kesinleşmesinin bekleneceğini söyledi. Kararın kesinleşmesi 10 gün süreceği için Soçi’deki toplama kampına gönderilecekler. İşadamlarımızın kampa gönderilmeden Türkiye’ye dönebilmesi için uğraşıyoruz” dedi.

27 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
27 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 27 Kasım 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-is-adamlari-toplama-kampina–888647-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.