Türk hackerlardan Vatikan’a ikinci saldırı!

Papa’nın 1915 Olayları’ndan soykırım diye bahsetmesi üzerine Vatikan’ın internet sitesini devre dışı bırakan Türk hackerlar, sitenin güvenlik amacıyla taşındığı ikinci sunucuyu da (server) çökertti. Dünya medyasına haber olan Türk hackerlar, Papa Türkiye’den özür dileyene kadar siber saldırılara devam edeceklerini açıkladı.

Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin ve Papa Francesco
Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin ve Papa Francesco

İLKER AKGÜNGÖR

Papa Francesco’nun 1915 Olayları’nı ‘soykırım’ olarak nitelendirmesinin ardından Vatikan’ın resmi internet sitesi ‘vatican.va’ ‘Turk Hack Team’ adlı Türk hacker grubunun hedefi oldu. Pazartesi gecesi birkaç kez hedef alınan sitenin, tüm gece boyunca kullanılamadı, ancak Salı sabahı tekrar kullanıma açıldı.

İkinci sunucuyu da çökerttiler
Vatikan sitesi siber saldırıların ardından ayağa kaldırıldı. Vatikan siber savunma birimi saldırının ardından internet sitesinin yayına devam edebilmesi için ‘vatican.va’ adresli resmi site çöken ana sunucudan alınarak ikinci bir sunucu (server) üzerinden yayın yapmaya başladı. Ancak dün akşam yine Turk Hack Team üyesi ‘THTHerakles’ Vatikan’a ait ikinci sunucuyu da çökerttiklerini ve sunucuların devre dışı kaldığını sosyal medyadan duyurdu. Vatikan’ın resmi internet sitesine hala giriş yapılamıyor.

“Özür dileyene kadar saldıracağız”
Twitter’dan site ve serverın çöküşüyle ilgili çeşitli görüntüler yayınlayan ve Londra’da yaşadığını iddia eden Türk hacker, Papa Francesco’nun 1915 Olayları için kullandığı ‘soykırım’ sözü için Türkiye’den özür dileyene kadar siber saldırıları sürdüreceklerini belirtti. Turk Hack Team’in yöneticisi olan THTHerakles kod adlı hacker siber saldırıları THT Anka timi ile yaptıklarını açıkladı. İtalyan basını ve Washington Post tarafından yayınlanan haberlerde saldırının sadece Vatikan yönetimine yapıldığı ve hackerların Vatikan halkından özür dilediği iddiası ise Türk hacker tarafından yalanlandı.

Türk hacker THTHerakles ve sosyal medyada yayınladığı server raporu
Türk hacker THTHerakles ve sosyal medyada yayınladığı server raporu

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.