Türk F-16’lar Suriyeli ‘Muhacir’i düşürmüş!

Hatay’da Türkiye hava sahasının ihlal ettiği için Türk F-16’ları tarafından düşürülen Suriye Ordusu’na ait hava aracının İran üretimi Mohajer-4 İHA olduğu öğrenildi.

18 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
18 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Önceki gün Hatay’ın Altınözü ilçesinin güneyinde düşürülen Suriye Ordusu’na ait hava aracının İran üretimi Mohajer-4 (Muhacir, yani göçmen) İHA (İnsansız Hava Aracı) olduğu öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından ‘hava aracı’ olarak tanımlanan Suriye İHA’sı tespit edildiğinde önce uyarıldı. Ancak İHA geri dönmeyince Adana’dan kalkıp hava muharebe devriye uçuşu yapan iki Türk F-16 savaş uçağı bölgeye yönlendirildi. Suriye İHA’sı Mohajer-4’ü 14.04’te yakalayan F-16’lar, kızılötesi yol göstericiye sahip havadan havaya atılan iki adet AIM-9 Sidewinder füzesiyle vurdu. Türkiye sınırından 7 mil içeriye girip yaklaşık 5 dakika uçan Suriye İHA’sı vurulduktan sonra sınırın Suriye tarafına düştü.

O hava aracı ‘Mohajer-4’
Edinilen bilgiye göre Suriye Ordusu’nun elinde 3 tip İHA bulunuyor. Bu İHA’ların hepsinin üreticisi İran. Katapulttan atılan kısa-orta menzilli Ababil (Ebabil) saldırı amaçlı kullanılıyor. Suriye’deki iç savaş başladığından beri ise yine İran tarafından yapılan Mohajer 4 ve Yasir adlı İHA’lar keşif amaçlı olarak 2012 ve 2013’ten beri kullanılıyor. Düşen hava aracının fotoğraflarını inceleyen uzmanlar aracın kompozit malzemeden imal edilmiş Mohajer-4 adlı İHA olduğunu tahmin ediyor.

15 bin feet’te 7 saat uçuyor
Serinin ilk İHA’sı olan Mohajer-1, İran-Irak savaşında kullanılmak üzere 1981’de İran üniversitelerinde geliştirilmeye başlandı. 6 yıl sonra savaşta üzerine takılabilen 6 adet anti tank füzesi RPG-7 ile tam 619 uçuş yaptı. Mohajer aynı zamanda bir savaşta üzerine roket takılı olarak kullanılan ilk insansız hava aracı olarak biliniyor. 2012’de iç savaş başladığında Suriye’ye verilen en gelişmiş versiyon Mohajer-4 genelde keşif ve istihbarat amaçlı kullanılıyor. 15 bin feet’te (4bin 572 mt), 7 saat havada kalabilen Mohajer-4’ün ‘Hodhod A/100’ (Hüdhüd) ve Shahin (Şahin) adlı iki alt versiyonu bulunuyor.

100 km haberleşme menzili
Farsça İHA’nın karşılığı olan ‘Pahpad’ kelimesiyle anılan Mohajer-4, modeline göre 85-174 kg ağırlığa ve 5.3 metre kanat açıklığına sahip. Boyu 3.64 metre olan Mohajer 4’ün ortalama 100 km. haberleşme menzili bulunuyor. Yani 100 km. uzaklıktaki yer istasyonuna çektiği görüntüleri gönderebiliyor. İlk versiyonlarına Alman Limbach 550E motor takılan Mohajer İHA’lar artık İran tarafından üretilen MD550 motor kullanıyor. Uzmanlar Türkiye’yi tehdit eden diğer önemli bir unsurun ise yaklaşık 1 yıldır Suriye Ordusu’nun elinde bulunan ve yine İran tarafından üretilen Shahed 129 adı verilen insansız savaş uçağı olduğunu belirtiyor. Mohajer-4 İHA’ları İran ve Suriye dışında Venezuela, Sudan ve Lübnan Hizbullah’ı kullanıyor.

Bu üçüncü
Daha önce ’Angajman kuralları’nı yeniden belirleyerek Suriye’den gelecek her türlü askeri unsuru tehdit sayıp şartlar oluşması halinde de tereddüt etmeden uygulayacağını açıklayan Türkiye, 16 Eylül 2013’te M-17 helikopteri ve 23 Mart 2014’te de MIG-23 savaş uçağı olmak üzere Suriye’nin sınırını ihlal eden 2 hava aracını vurarak düşürmüştü. Önceki gün de yine Hatay üzerinden sınırı ihlal eden Suriye’ye ait hava aracını F-16’larla vurarak angajman kurallarının tereddüt edilmeden kesinlikle uygulanacağını bir kez daha gösterdi.

Suriye bu kareleri geçti
Olaydan sonra ilk açıklamalarda vurulan aracının niteliğinin belirlenmesine çalışıldığı belirtilirken, gece boyu yetkililerin açıklamalarında farklı bilgilere rastlandı. Suriye’nin resmi açıklamasında da düşürülen hava aracının İHA olduğu duyuruldu. Dün de Suriye topraklarına düşen hava aracının enkaz fotoğrafları Türk tarafına ulaştı. Fotoğraflarda aracın İHA olduğu görülürken, Hatay’ın Altınözü ilçesinin karşısında muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e bağlı Cisr Eş Şuğur kasabasının yakınındaki El Hammam Köyü’nün kırsalına ve sınırımıza yaklaşık 4 kilometre kadar uzağa düştüğü bildirildi. Enkaz bölgesinde herhangi bir ceset ya da kan izine de rastlanmadığı ifade edildi.

NOT: Haberin 18 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-f-16-lar-suriyeli-muhacir-i-dusurmus–791910-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.