TSK İdlib’te ikinci gözlem noktasını kuruyor

İdlib’te ilk gözlem noktasını oluşturan TSK’nın ikinci gözlem noktası için askeri heyet Afrin sınırındaki Kafr Bassin köyünü inceledi.

23 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İdlib’te iki hafta önce TSK tarafından ‘1 Numaralı Gözlem Noktası’nın oluşturulmasının ardından TSK’nın İdlib planı dahilinde yeni kontrol noktaları oluşturma çalışmaları devam ediyor. TSK heyetinin önceki gün ‘2 Numaralı Gözlem Noktası’nı oluşturmak için Halep kuzeybatısındaki Kafr Bassin köyünde incelemelerde bulunduğu öğrenildi. TSK heyetinin terör örgütü PKK’nın Sruiye Kolu YPG’nin kontrolü altındaki Afrin ile İdlib sınırında bulunan Şeyh Akil Dağı’nı ziyaret ettiği de belirtiliyor.

Yüksek tepelere konuşlanılıyor
Astana Süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları özellikle bölgeyi kontrol altında tutan Şeyh Bereket Tepesi ve Şey Akil Tepesi gibi yüksek noktalara konuşlanıyor. Yerel kaynaklar TSK’nın ilk etapta 8 gözlem noktası için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtiyor. Astana’da yapılan anlaşmaya göre TSK, İdlib’te 6 ay boyunca 14 ayrı noktada görev yapacak.

Uyarı broşürleri atıldı
Terör örgütüne yakın yayın organları TSK’ya ait helikopterlerin YPG işgali altındaki Minnag ve Maranaz’da uçuş yaptığını ve köylerde ikamet eden sivillere başlaması beklenen Afrin operasyonu ile ilgili yüzlerce uyarı broşürü atıldığını iddia etti. Ancak bölgedeki yerel kaynaklar broşür atıldığını teyit edemedi.

Kıyam Harekatı: “Hedefimiz YPG”
Öte yandan Kuzey Halep’te, Kıyam Harekatı adlı yeni bir grup kuruluşunu açıkladı. Grup hedeflerinin Suriye’de faaliyet gösteren PKK’lılar olduğunu duyurdu. ÖSO içinde yer alıp almayacağı belirtilmeyen Kıyam Hareketi’nin sosyal medya hesabında YPG’lilere yapılan suikastlerin videoları yayınlandı.

İran Genelkurmay Başkanı Halep’te
Bir kaç gün önce Suriye’ye geçtiği ortaya çıkan İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bagheri önceki gün Halep’in el-Hader bölgesindeki cephe hattında görüntülendi. General Bagheri’nin Halep’in doğusundaki mevzileri denetlediği öğrenildi. General Bagheri’nin mevzilerdeki denetlemelerden önce Şam’da Suriye rejimin başındaki Beşar Esad ile görüştüğü iddia edildi. Bagheri dün Şam’da Suriye Savunma Bakanı General Fahd Al Freij ile görüştü.

NOT: Haberin 23 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tsk-idlib-de-ikinci-gozlem-noktasi-kuruyor-1112605-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.