TNT’ye dayanıklı ‘Yörük’ yola çıktı

Nurol Makina tarafından tasarlanan ve 6 kg’lık TNT patlamasına dayanacak şekilde üretilen 4×4 hafif zırhlı araç ‘Yörük’ fabrikadan çıktı.

30 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk savunma sanayinin önemli Nurol Makina tarafından özgün olarak tasarlanan ve üretimi gerçekleştirilen 4×4 hafif zırhlı araç ‘Yörük’ün ilki fabrikadan çıktı. Aracın fabrikadan çıkış törenine Nurol Holding yöneticileri katıldı. Çıkan ilk aracın üzerine yerli üretim SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS) monte edildiği görüldü.

Katar’a ihraç edilecek
İlk olarak Efes 2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’na katılan Yörük, imzalanan anlaşma gereğince Katar’a ihraç edilecek. Savunma uzmanları Katar Ordusu’nun 214 adet Yörük zırhlı araç alacağını belirtiyor. Aynı zamanda aracın TSK tarafından da incelendiği bildiriliyor. Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın zırhlı araç TSK tarafından kullanıldığı gibi Katar ve Özbekistan’a da ihraç ediliyor.

Meskun mahal için ideal
Nurol Makina’nın özgün olarak ürettiği askeri şasi üzerine tasarlanan araç, bağımsız süspansiyonlu, sürekli 4 çeker, kendinden CTIS (merkezi lastik şişirme) sistemine sahip bulunuyor. Zırhlı araç 5+4 olarak toplam 9 tam teçhizatlı askeri personel taşıyor. Ağırlığı 8 ton olan Yörük, 4 tonluk taşıma kapasitesine sahip. Altı metre dönüş yarıçapına sahip olan aracın kolay manevra yapabilmesi nedeniyle güvenlik güçlerince özellikle meskun mahal operasyonlarında tercih edileceği belirtiliyor.

6 kg TNT’ye dayanıklı
Modüler yapısı sayesinde kullanıcı isteklerine bağlı olarak ilave zırhla donatılabilen Yörük, daha yüksek koruma seviyelerine çıkabiliyor. Aracın mayın koruma seviyesi teker ve göbek altında 6 kilogramlık TNT patlamasına dayanabilecek şekilde tasarlandı. Gövdesi üzerinde çeşitli değişikler yapılabilen Yörük arka kısmı açık ya da kapalı kasa ile zırhlı pikap olarak kullanılabiliyor. Böylece askeri personel dışında yük taşımak mümkün oluyor. Farklı silah sistemleri entegre edilebilen Yörük, hava savunma veya tanksavar sistemi ile 7.62 mm, 12.7 mm makineli tüfek ve 40 mm bomba atar takılarak zırhlı muharebe aracı olarak görev yapabiliyor. Yüzde 70 dik eğim tırmanabilen, 90 cm’lik su ve hendekleri geçebilen Yörük saatte 140 km hıza çıkabiliyor.

NOT: Haberin 30 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tnt-ye-dayanikli-yoruk-yola-cikti-1178925-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.