TKP’den 550 kadın aday

Türkiye Komünist Partisi, 7 Haziran seçimleri için 550 kadın aday göstererek hem rekor kırdı hem de tarihe geçti. TKP’den yapılan açıklamada, “Her gün kadın katletmeksizin, kadını aşağılamaksızın kendini var edemeyen düzene isyanımızı, en iyi kadınlar temsil edecek. 7 Haziran’dan sonra kadınlar kendini çok daha iyi hissedecek” denildi.

TKP'nin 550 milletvekil adayının tamamı kadınlardan oluştu
TKP’nin 550 milletvekil adayının tamamı kadınlardan oluştu

İLKER AKGÜNGÖR 

7 Haziran seçimleri için meclisteki partilerin 532 kadın aday göstermesi Türkiye için bir ilk oldu. Ancak Türkiye Komünist Partisi (TKP), YSK’ya bildirdiği listenin tamamında kadınları aday göstererek bir rekor kırdı. TKP, bildirdiği 550 kadın adayla, seçime tüm adayları kadın olarak katılan ilk parti olarak tarihe geçti. TKP 2011 Genel Seçim’inde 227 kadın aday göstermiş ve adayların yüzde 41’ini kadınlardan seçmişti.

“Kadın adaylar düzene isyanımız”
TKP tarafından açıklanan listede ilkokul mezunu işçiden emekliye, avukattan öğretim görevlisine, pazarlamacıdan iç mimara kadar toplumun her kesiminden kadın aday bulunuyor. TKP’den yapılan açıklamada şöyle denildi: “Aday listelerimizin tamamının kadınlardan oluşması, sadece kadınların siyasal mücadeleye katılımı ile ilgili değildir. Her gün kadın katletmeksizin, kadını aşağılamaksızın kendini var edemeyen düzene isyanımızı, günümüz Türkiyesi’nde en iyi kadınlar temsil edecektir. Komünist Parti adayları gerici rejime karşı duruşun ta kendisidir.”

“Emekçi kadınlar çok daha iyi hissedecek”
TKP yapılan açıklamada seçimlerden sonra kadınların kendini çok daha iyi hissedeceği belirtildi: “Günümüzde kadının ezilmesinin nedeni erkekler değil; ama erkek egemenliğinin nedeni sömürü ve gericiliktir. Kadınların etkinliği ancak mücadeleyle yükselebilir. Komünist kadınlar önce bunu, yani mücadeleciliği temsil ediyorlar. Bilinmelidir ki, 7 Haziran’dan sonra ülkemizde emekçi kadınlar kendilerini çok daha iyi hissedecekler.”

HTKP seçime katılmıyor
Öte yandan partiden ayrılanların kurduğu Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) ise 7 Haziran seçimlerine tek başına katılmayacağını ve Birleşik Haziran Hareketi’ni desteklediğini açıkladı. HTKP Merkez Komitesi’nden yapılan açıklamada, Meclis’e girme şansı bulunan, emekçilerin iktidarını hedefleyen, toplumsal muhalefet sahalarında etkin, Haziran Türkiye’si özlemine sahip milletvekili adayları için oy kullanmaya çağırdı.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.