Tiryaki artışında dünya ikincisiyiz!

Dünya Tütünsüz Günü’nde Türkiye’nin sigara rakamları korkutuyor. OECD ve Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına göre Türkiye sigara tüketimi artışında Pakistan’dan sonra dünya ikincisi oldu. Beş milyon Türk iş yerinde sigara dumanına maruz kalıyor. Yüzde 55’i pasif içici olan çocuklarımızın sağlığı tiryakiler kadar zarar görüyor.

31 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
31 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dünya Tütünsüz Günü veya Dünya Sigarayı Bırakma Günü olan 31 Mayıs’ta Türkiye’nin sigarayla ilişkisi korkutucu boyutlara ulaştı. Sigara yasakları bile tiryakileri sigaradan vazgeçiremiyor. OECD ve Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre Türkiye, yüzde 23,8 sigara kullanım oranıyla dünyada 11. sırada yer alıyor. Türkiye’de erkeklerin yüzde 37.3’ü ve kadınların yüzde 10.7’si sigara kullanıyor. Türkiye’de her gün sigara içen kişi sayısı 15 milyona ulaştı.

Çocuklara tiryaki zararı
Pasif içicilik özellikle yeni doğan ve anne karnındaki bebekler ile çocukları tehdit ediyor. Sigara dumanı çocukların sağlığı ve bebeklerde akciğer ve kalp gibi organların gelişimine zarar veriyor. Türkiye’deki çocukların yüzde 55’i aileleri tarafından pasif içiciliğe maruz bırakılıyor. WHO’nun Tütün Atlası Araştırması’na göre, Türkiye’de çalışanların yüzde 39’u işyerinde pasif içici oldu. Bu oranla dünyada 8’inci sırada bulunan Türkiye’de, restoran ve evlerde, kapalı alanlardaki sigara yasağına rağmen pasif içicilik oranı yüzde 58’e kadar yükseldi. İş yerlerinde sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalan 1 milyonu kadın, 4 milyonu erkek, yaklaşık 5 milyon pasif içici bulunuyor.

Ölümlerin sebebi sigara
Türkiye’de her yıl 120 bin, her gün yaklaşık 300 kişi sigaraya bağlı nedenlerle ölüyor. Akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 95’i, KOAH’a bağlı ölümlerin yüzde 90’ı sigaraya bağlı nedenlerle gerçekleşiyor. Kalp ve damar hastalıklarında da sigaraya bağlı ölümler ilk sırada yer alıyor. Sigara içen bir kadının akciğer kanseri olma riski, içmeyen bir kadına göre 1.5 ile 3 kat daha fazla. Sağlık Bakanlığı’nın araştırmasına göre, günde bir sigara içen kadının doğurganlık şansı yüzde 28 azalıyor.

31 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
31 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 31 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tiryaki-artisinda-dunya-ikincisiyiz-950691-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.