Terörün vurduğu camiler

Güneydoğu’daki terör nedeniyle devam eden çatışmalarda yüze yakın cami ve Kuran kursu ciddi zarar gördü. Sur’daki 500 yıllık Kurşunlu Camii kullanılamaz hale gelirken, sadece Cizre’de 13 cami tamamen yıkıldı. Diyanet, tahrip edilen camilerle ilgili ‘Sineye kurşun’ adlı bir belgesel çekti.

29 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 17. sayfa
29 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 17. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Güneydoğu’da terör örgütü PKK’nın şehir yapılanmasına yönelik operasyonlarda yaşanan çatışmalarda vatandaşların evleri ve tarihi eserler kadar aralarında kiliselerin bulunduğu bir çok kutsal mekan ciddi zarar gördü. Diyanet işleri Başkanlığı’nın (DİB) tespitlerine göre yüze yakın cami ve Kuran kursu ciddi derecede tahrip olurken, sadece Cizre’de 13 cami tamamen yıkıldı. Bölgedeki camilerin son durumu DİB tarafından çekilen ‘Sineye kurşun’ adlı belgeselde görüntülendi.

500 yıllık tarih mahvoldu
Diyanet TV ekibi, PKK’nın yoğun olarak saldırdığı Şırnak’ın İdil, Silopi ve Cizre ilçeleri ile Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerine girdi. Tahrip edilen, çoğu kullanılamaz hale gelen ve tamamen yıkılan camileri görüntüledi. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 1516’da inşa edilen ve yaklaşık 500 yıllık olan tarihi Kurşunlu Camii teröristler tarafından yakılırken, caminin kendisi kadar önemli olan şadırvanından geriye sadece yıkılan sütunlar kaldı. Harabeye dönen camiye binlerce kurşun sıkıldığı ortaya çıktı.

Camide keskin nişancı mevzisi
Cizre’de bulunan ve tamamen yıkılan Hz.Ali camii en çok zarar görenler arasında yer aldı. Yine Cizre’de Hacı Ali, Hayırseverler ve Kerenk camileri ile İdil’deki Yenikonutlar Camisi’nin kullanılamaz hale geldiği de görüntülendi. PKK’lıların camileri mevzi olarak kullandığı, bazı camilerin içinde el yapımı patlayıcılarla tuzaklar kurduğu da kameralara yansıdı. Silopi’de bulunan İhlas Camisi’nde PKK’lı keskin nişancıya ait mevzi de görüntülendi. Çatışmalar sırasında bir çok Kuran-ı Kerim’e kurşun isabet ettiği de görüldü. ‘Sineye kurşun’ belgeseli TRT Diyanet TV’de yayınlanırken, ekibin çektiği fotoğraflar Diyanet İşleri Başkanlığı Ahmet Hamdi Akseki Camisi Sergi Salonu’nda sergilenecek.

NOT: Haberin 29 Nisan 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/terorun-vurdugu-camiler-939776-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.