“Tepki göstermek için ‘referansım Allah’ dedim!”

“Referansım Allah’tır” sloganıyla AKP Malatya milletvekilli aday adayı olduğunu duyuran Ebuzer Aydın’a tepki yağdı. Aydın, “Bu sözler kimliğimi gösteriyor. Referansı ve torpili öne koyunlara tepki göstermek için bu sloganı kullandım” dedi.

Ebuzer Aydın'ın Facebook'ta yayınladığı afiş görseli
Ebuzer Aydın’ın Facebook’ta yayınladığı afiş görseli

İLKER AKGÜNGÖR 

Genel seçimin yaklaşmasıyla bir çok milletvekili aday adayı öne çıkmak ve dikkat çekmek için çalışıyor. Başı börklü, postlu, cübbeli, Osmanlı kıyafetli aday adayları gündemden düşmüyor. Ancak AKP Malatya’dan milletvekili aday adayı olan Ebuzer Aydın’ın internette “Referansım Allah’tır” diyerek yayınladığı afiş görseli AKP’liler dahil bir çok çevreden tepki çekti. Ebuzer Aydın’ı sosyal medyada bir çok kişi dini siyasete alet etmekle suçlarken eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Ebuzer Aydın hakkında soruşturma açması gerektiğini belirtti.

“Tepkimi gösterdim”
Yerel televizyon Malatya Zer TV’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Ebuzer Aydın (42) VATAN’a şöyle konuştu: “Bazı işlerin parayla, torpille ve ahbap-çavuş ilişkileriyle olmadığını göstermek ve buna tepki vermek için bu sloganı kullandım. Bizim toplumumuzda din çok kullanılmış ve istismar edilmiş. Ben bunu birilerine yaranmak, şirin görünmek ya da beni sıralamaya koysunlar diye yazmadım. Tam tersi partililerin rahatsız olacağını düşünerek yazdım. Allah benim için bir şey yazmışsa olur, dilememişse olmaz. Elbette ki referansım Allah’tır. Bana teşekkür etmelerini beklerdim. Referansımız Allah olmadığı için Türkiye’de bir sürü dolaplar dönüyor. Referansım Allah’tır derken insanlar dönsün Allah’a sorsun demiyorum. Ben Allah’ın takdirine inandığımı göstermek manasında bu sözleri kullandım.”

“Kimliğimi belirttim”
Suudi Arabistan’daki Imam Muhammad İbn Saud Islamic University’nde Kuran ilimleri ve tefsir okuduğunu belirten Ebuzer Aydın, “Allah’ın adını siyaset için kullanmak hiç bir zaman doğru değil. Ben hayatımda hiçbir şeyi hırs etmedim. En uzak olduğum şey siyasettir. Bu sloganı sadece sosyal medyada kullandım. Dini sadece siyasete değil ticarete alet etmeyi de Allah yasaklamıştır. Burada çelişki yok. Çelişki insanlarda dini kullanma algısından kaynaklanıyor. Benim böyle bir kaygım olmadığı için gönül rahatlığıyla bu sloganı kullandım. Bu benim kimliğimdir. Ben sadece kimliğimi belirttim” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.