Tansiyon yükseldi Haşdi Şabi çekildi

Irak hükümetinin tartışmalı bölgelere düzenlediği operasyonun 4. gününde Başbakan İbadi’nin emriyle Haşdi Şabi güçleri Kerkük merkezden çıkarak şehrin dışına çekildi. Şehir merkezinde güvenliği Irak Ordusu ve Irak Federal Polisi sağlıyor.

20 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak hükümetinin, başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgelere düzenlediği operasyonun 4. gününde Haşdi Şabi güçleri, Başbakan Haydar emriyle Kerkük kent merkezinden çekildi. Şehrin merkezini terk eden Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük dışında konuşlandığı bildiriliyor. Çekilmenin yaşanacağını dün ilk olarak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Kerkük Temsilcisi Aso Mamend, açıkladı. Başbakan İbadi’nin bu kararı yükselen tansiyonun düşmesi için aldığı belirtiliyor.

Güvenliği federal polis sağlayacak
Edinilen bilgiye göre Kerkük kent merkezinde şu anda güvenliği Irak Ordusu ve Irak Federal Polisi’nin sağladığı öğrenildi. Kürt yöneticilerin Başbakan İbadi’nin temsilcilerine Kerkük kent merkezinde sadece polisin kalması gerektiğini ilettiği belirtiliyor. Ayrıca Erbil’den Kerkük’e yakın bölgelerde bekleyen peşmergelere askeri sevkiyat yapıldığı iddia ediliyor.

“Ortak güç korusun”
İbadi’nin Haşdi Şabi güçlerini Kerkük dışında, Hanekin ve Sincar’ın Sinune bölgesi dahil olmak üzere bir kaç bölgeden çekildi. Çekilmenin ardından peşmergeye bağlı güçlerin Hanekin’de, Ezidi lider Kasım Şeşo’ya bağlı HPE’nin ise Sincar ve Sinune’ye yerleştiği belirtiliyor. Kürt liderlerin Bağdat’tan Kerkük ve tüm tartışmalı bölgelerin Peşmerge ve Irak federal polisinin katılımıyla oluşturulacak ortak bir güvenlik gücü tarafından korunmasını istediği ifade ediliyor.

Kürt mahallelerinde ayaklanma
Önceki geceden beri Kerkük’te Kürtlerin yaşadığı mahallelerde Haşdi Şabi güçlerine karşı tepki gösterildi. Rahimava mahallesine bir genç orduya ait bir araçtaki Irak bayrağını indirdi. Protestoların büyümesi üzerin Haşdi Şabi silah kullanmadan, Kerkük’ün merkezindeki Kürt mahalleleri Penca Ali, Şorice ve Rahimava’dan ayrıldı. Barzaniye yakın tv kanalı Rudaw, bu mahallelerde ve merkezde sadece KYB’ye bağlı anti-terör güçleri ile Irak Federal Polis’in bulunduğunu iddia etti. Ancak akşam saatlerine kadar Kerkük’te peşmerge varlığı görülmedi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) önemli şehirlerinden Erbil’de de Kürtler sokağa dökülerek Kerkük’e geri dönülmesini istedi.

100 bin Kürt ayrıldı
IKBY’den yapılan açıklamaya göre operasyonun başladığı ilik iki günde 100 bine yakın Kürt, Kerkük’ten ayrılarak Erbil ve Süleymaniye’ye sığındı. Ancak dün hem Irak Ordusu hem de KYB Kerkük Temsilcisi Aso Mamend, Kerküklü Kürtlerin Haşdi Şabi’nin çekilmesinin ardından evlerine dönmeye başladığını açıklandı. CelalTalabani’nin yeğeni KYB yetkilisi Aras Şeyh Cengi de dün sabah itibariyle Kerkük’te durumun sakin olduğunu söyledi.

ITC bürosu yakıldı
Öte yandan önceki gece Kerkük’ün kuzeyinde peşmergenin kontrolü altındaki Altunköprü ilbulunan Irak Türkmen Cephesi (ITC) bürosuna önce otomatik silahlarla ateş açıldı. Daha sonra ise bina ateşe verildi. ITC bürosunda ağır hasarın bulunduğu saldırıda can kaybı yaşanmadı. ITC Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Twitter hesabından saldırının Kürt grupları tarafından düzenlendiğini söyledi. Irak Federal Polisi’nin saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

NOT: Haberin 20 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tansiyon-yukseldi-hasdi-sabi-cekildi-1111936-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.