Talal’dan sonra Hüsam da kaçtı!

PKK’nın Suriye kolu YPG’de çözülme sürüyor. Omurgasını YPG’nin oluşturduğu DSG’nin sözcüsü Talal Sülo’nun Türkiye’ye sığınmasının ardından, Suriye Ordusu’nun eski subayı Tuğgeneral Hüsam El Awak da örgütten ayrıldı.

8 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’de farklı etnik unsurlar arasında başlayan çözülme devam ediyor. Son olarak omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) önemli ismi Suriyeli Tuğgeneral Hüsam El Awak’ın iki hafta önce örgütten ayrıldığı ortaya çıktı. Awak’tan önce DSG’nin Türkmen sözcüsü Talal Sülo örgütten kaçarak Türkiye’ye sığınmıştı. Geçtiğimiz günlerde Deyrizor’daki Arap Bakkara Taburları örgütten ayrıldığını duyurdu. Ancak bu ayrılık örgüt tarafından onaylanmadığı için çatışma çıktı. Bakkara Taburlarına mensup 4 Arap YPG tarafından tutuklandı.

İstihbarat müdürüydü
Geçmişte Suriye Hava Kuvvetleri İstihbarat Müdürlüğü yapan Tuğgeneral Hüsam El Awak, ‘ahlaksız davranışları’ nedeniyle ordudan uzaklaştırıldı. Awak bu sırada muhalif olduğu için gönderildiğini savundu. Bir süre sonra Suriye’de gelişen iç savaşta ÖSO saflarına katıldı. Ancak burada da direnişe etkili destek vermediği ve vaktinin çoğunu Mısır’ın başkenti Kahire’de geçirdiği için muhalifler tarafından eleştirildi.

ÖSO’dan ayrıldı
Güvenilir bir portre çizmeyen Hüsam El Awak, bir süre sonra Türkiye ile DEAŞ arasında petrol ticareti yapıldığını ileri sürdü ve elinde belgeler olduğunu yayınlayacağını açıkladı. Ancak iddia ettiği belgeler ortaya çıkmadı. Türkiye’yi suçlayan açıklamalarda başrolü çeken Tuğgeneral Awak, 2016’da ÖSO saflarından kaçarak terör örgütü DSG’ye katıldı.

Katılışını Talal Sülo duyurdu
Tuğgeneral Hüsam El Awak’ın DSG’ye katılışı 13 Ekim 2016’da bir basın toplantısıyla duyuruldu. Toplantıya Awak’la birlikte DSG sözcüleri Talal Sülo, Kahraman Afrin, YPG’nin o dönemki sözcüsü Redur Halil ve örgüte yakın Müslüman ve Hristiyan din adamları ile aşiret liderleri katıldı. Awak toplantıda yaptığı açıklamalarda sürekli Türkiye’yi suçladı. Awak’ın terör örgütüne katılışını kendisi gibi DSG’den kaçan Talal Sülo duyurdu.

İkisi de kaçtı
Talal Sülo Ekim 2016’da yapılan toplantıda Awak’ın kendilerine katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Örgütün Suriye halklarının umudu haline geldiğini ve giderek farklı kesimlerden katılımların olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Sülo, Suriye’nin demokratik ve federal yapısından yana olan tüm güçleri DSG’ye çağırdı. Ancak bu toplantıdan yaklaşık bir yıl sonra Hem Sülo hem de Tuğgeneral Awak, kaçarak örgütten ayrıldı. İki isimde ayrılışları sırasında terör örgütünü demokratik olmamak ve bir çok suç işlemekle suçladı.

8 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 8 Ocak 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/talal-dan-sonra-husam-da-kacti–1132760-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.