Suriye’de rejim ile ÖSO arasındaki ilk sınır kapısı!

Suriye’de TSK destekli ÖSO kontrolündeki El-Bab’tan, rejim kontrolündeki Halep’e giden yol ve sınır kapısı, 4 aylık müzakerenin sonucunda açıldı. Daha önce YPG’lilere haraç ödeyerek 130 km’nin 3.5 saatte alındığı El Bab-Halep yolculuğu El Cezire karayolu sayesinde 30 dakikaya indi.

15 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’de DEAŞ’ın temizlenmesinin ardından hayatı normale döndürmek için atılan adımlar devam ediyor. Türk askerinin de bulunduğu Kuzey Suriye insani açıdan önemli bir gelişmeye sahne oldu. İlk defa Esad rejimi ile muhalifler arasında insani geçiş amacıyla bir sınır kapısı kuruldu. TSK destekli ÖSO kontrolündeki El-Bab’tan, rejim kontrolündeki Halep’e giden yaklaşık 30 km’lik bir karayolu açıldı. Sınır kapıları ve El Cezire karayolu Pazartesi gününden itibaren aktif olarak çalışmaya başladı.

Dört ay görüştüler
VATAN’ın edindiği bilgilere göre ÖSO ile Esad rejimi arasındaki görüşmelerin koordinasyonunu Ulusal Uzlaşma Komitesi (UUK) yürüttü. Ancak Suriye’den yayın yapan ‘Kuzey Suriye Gözlemevi’ (NSO) görüşmelerin üçüncü bir taraf aracılığıyla başlatıldığını duyurdu. İki taraf arasında başlayan görüşmeler 4 ay sürdükten sonra nihayete ulaştı. Süreç devam ederken El Bab’ta ÖSO, Halep yolunda ise rejim güçleri iki bölgeyi birbirine bağlayan yoldan geçişi engelleyen barikatları, dozer ve iş makinaları aracılığıyla kaldırdı.

Ücretsiz kullanılacak
İki taraf arasında geçişi sağlayan sınır kapıları El Bab’ın güneyinde Sultan Murat Tugayı’na bağlı Ebu Zindeyn köyü ile karşısında rejim askerlerinin bulunduğu Şemmaviye köyü arasında açıldı. Sınır kapıları ile temizlenen El Cezire karayolu sayesinde insani krizin azaltılması ve terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin sivilleri istismar etmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. El Cezire karayolu ücretsiz olarak sivil ve ticari araçların geçişine açık olacak. Sınır kapılarının sadece acil durumlar için geçişe izin verilen Cuma günü dışında her gün açık olacağı, sınır güvenliğine yönelik eğitim görmüş bir ekip tarafından yönetileceği öğrenildi.

Gaziantep-Halep hattı
Daha önce muhalif grupların kontrolündeki bölgeden Halep’e seyahat edecek bir kişi yaklaşık 30 km olan yolu bayağı uzatmak zorunda kalıyordu. Önce YPG kontrolündeki Afrin, sonra rejim bölgesindeki Nubbul ve El Zehra köylerinden geçerek 3.5 saat süren 130 km’lik yolu aştıktan sonra Halep’e gitmek mümkün oluyordu. Yolun açılmasıyla El Bab-Halep yolculuğu 30 dakikaya indi. Rusya ve Suriye hakkında yayın yapan ‘Fort Russ’ ise açılan karayolunun daha önce güçlü ticari ilişkilere sahip, birbirine 97 km uzaklıkta bulunan Gaziantep ile Halep arasındaki ticareti hareketlendirmesi için açıldığını iddia etti.

Yolu Ruslar istedi
Fort Russ yolun açılmasını Rusların istediğini ve görüşmeleri başlatan üçüncü tarafın Rusya olduğunu öne sürdü. Yolun güvenliğini ise Rus Ordusu’na bağlı askeri polislerin sağlayacağını iddia etti. VATAN’ın elde ettiği bilgilere göre El Bab tarafında yolun güvenliği Sultan Murat Tugayı tarafından, rejim bölgesinde ise Rus askerlerinin çekilmesinin ardından Esad’a bağlı milis ve askerler aracılığıyla sağlanacak.

YPG’liler haraç alıyordu
YPG’li teröristler bölgelerinden geçen her sivil için kişi başı 5 dolar (2 bin Suriye Lirası) haraç alıyordu. Ticari mal ve araç geçişi için barikat sorumluların belirlediği ve 3 bin dolara kadar çıkan ücretler ödendiği belirtiliyor. YPG bölgesini kullanan kamyonların sayıları 100’e ulaşana kadar bekletildiği ve sonrasında Esad rejimiyle temas edilen bölgeye kadar gözetim altında götürüldükleri öğrenildi. Sınır kapısı sayesinde hem insanlar hem de bölgeye mal getiren tüccarlar YPG’nin elinden kurtarıldı.

NOT: Haberin 15 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanna hali buradan (http://www.gazetevatan.com/suriye-de-rejim-ile-oso-arasinda-ilk-sinir-kapisi–1126761-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.