Sümeyye Erdoğan sözlendi: Erdoğan Ailesi’ne mühendis damat

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bekar olan tek çocuğu Sümeyye Erdoğan, Baykar Makina’nın sahibi Özdemir Bayraktar’ın oğlu ve TSK envanterine giren ilk ve tek milli İHA Bayraktar TB2’yi üreten mühendis Selçuk Bayraktar’la 29 Şubat günü aile arasında sözlendi.

8 Mart 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa
8 Mart 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, Baykar Makina’nın sahibi Özdemir Bayraktar’ın elektronik mühendisi oğlu Selçuk Bayraktar ile sözlendi. Bir kaç ay önce bir düğünde tanıştıkları öğrenilen 31 yaşındaki Sümeyye Erdoğan ile 36 yaşındaki Selçuk Bayraktar’ın aile arasında sessiz sedasız yapılan söz töreni 29 Şubat Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz Cumartesi günü eşi Emine Hanımla birlikte saat 19.00 sularında, Özdemir Bayraktar’ın Sarıyer Yenimahalle’de bulunan evine giderek dünürünü ziyaret etti.

Askerlerle arazide çalışıyor
Alanında Türkiye’nin en parlak mühendisleri arasında olan Selçuk Bayraktar, TSK envanterine giren milli üretim ilk ve tek İHA olan ve geçtiğimiz günlerde ROKETSAN’ın ürettiği UMTAS füzesiyle silahlandırılan Bayraktar TB2’yi tasarlayan ve geliştiren mühendis olarak tanınıyor. İHA sistemlerinde dünyanın önde gelen mühendisleri arasında gösterilen Selçuk Bayraktar, insansız hava araçları sistemlerinin geliştirmesi için Batman, Şırnak, Hakkari gibi bölgelerde askerlerle birlikte arazide çalışıyor.

Aile şirketinde görev yapıyor
Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB2 dışında, Bayraktar mini İHA, Malazgirt Döner Kanatlı İHA, komuta kontrol ve aviyonik sistemler tasarladı. Baba Özdemir Bayraktar’ın kurduğu Baykar Makina’da teknik müdür olan Selçuk Bayraktar çalışmalarını kendisi gibi mühendis olan ve şirketin genel müdürlüğünü yapan abisi Haluk Bayraktar ve pilot olan en küçük kardeşleri Ahmet Bayraktar ile beraber yürütüyor. Selçuk Bayraktar, Baykar Makina bünyesinde milli ve özgün olarak geliştirilen İHA’ların aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme gibi konularda çalışıyor.

Patentleri var
Selçuk Bayraktar, ‘Hava araçları için otomatik iniş-kalkış sistemi’, ‘Değişen çalışma şartlarını algılayabilen elektromekanik servo motor kontrollü eyleyici sistemi ve kontrol metodu, Üç yedekli uçuş kontrol sistemi, EKG Cihazı alanında kendine ait patentleri elinde bulunduruyor.

MIT diplomalı
1997 yılında Robert Kolej’den mezun olduktan sonra İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde okudu. Özel çağrı ve bursla hem UPenn’de hem de mühendislikte dünyanın 1 numarası olan MIT’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) İHA’lar ve robotik kontrol sistemleri üzerine master yaptı. Halen Georgia Tech olarak bilinen Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde doktora yapıyor.

KADEM’de Başkan Yardımcısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en küçük çocuğu olan Sümeyye Erdoğan, kardeşler arasındaki tek bekar çocuktu. 31 yaşındaki Sümeyye Erdoğan, Trabzon’daki Araklı İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. Indiana Üniversitesi’nde sosyoloji ve siyaset okudu. 2005’te ekonomi alanındaki yüksek lisansını Londra Ekonomi Okulu’nda yaptı. Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı yaptığı dönemde danışmanlığını yaptı. Sümeyye Erdoğan halen Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

8 Mart 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
8 Mart 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 8 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sumeyye-erdogan-sozlendi-922247-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.