Son dakikada ‘okul birincisi’ oldu!

Mezuniyet töreninde Gezi Parkı olaylarıyla ilgili bir konuşma yaptığı için okul birinciliği elinden alınan Işıtan Önder üniversite tercihinin son gününde mahkeme kararının ÖSYM sistemine girilmesiyle okul birinciliğini geri kazandı.

18 Temmuz 2014 - Vatan Gazetesi
18 Temmuz 2014 – Vatan Gazetesi

 

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ |  18 Temmuz 2014 Cuma – 2:30
Gazi Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitiren ve mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Gezi Parkı olaylarına değindiği için okul disiplin kurulu kararıyla okul birinciliği elinden alınan Işıtan Önder için önceki gün Kocaeli 2’nci İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Işıtan Önder’in babası Mustafa Önder dün mahkeme kararını okul yönetimine götürerek disiplin kurulu kararının değiştirilmesi ve bu kararın bir an önce YÖK’e bildirilmesi için başvuruda bulundu. Okul yönetimi mahkeme kararının ulaşmasının ardından disiplin kurulunu toplayıp karar vereceğini söyledi. Böylece Işıtan Önder tercih süresinin son günü hak ettiği okul birincisi kontejanıyla tercih yapabilecekti.  Ancak dün mahkeme kararı gelmeyince baba Mustafa Önder harekete geçti. Adliyeye giderek resmi bir karar örneği çıkardı ve posta memuru eşliğinde kararı kaymakamlığa götürdü. Kaymakamlık avukatının valilikte olduğunu öğrenince tekrar valiliğe gitti. Avukat burada resmi evrakı alamayacağını belirtince baba Önder yeniden kaymakamlığın yolunu tuttu. Sonunda mahkeme kararını teslim etti ve İl Milli Eğitim Müdürü ile bağlantıya geçildi. Milli Eğitim Müdürü ise kararının acilen uygulanması için okul müdürüne talimat verdi. Saatler mesai bitimi olan 17:00’ye yaklaşırken okula gelen müdür, avukat eşliğinde Işıtan’ın okul birincisiliğini ÖSYM sistemine girdi, böylece Işıtan okul birincisi kontenjanından istediği bölümü seçme hakkını kazandı.
Tercih için son gündü
VATAN’a konuşan Işıtan Önder şöyle dedi: “Birinciliğim onaylandığı için Boğaziçi Üniversitesi tarih, Hacettepe Üniversitesi psikoloji ile sosyoloji ve Ege Üniversitesi psikoloji bölümlerini yazabiliyorum. Bu bölümler TS 470 gibi taban puan ile alıyor. Birinciliğim geri verilmeseydi bu bölümlere giremiyorum. Geri alamasaydım  420 Türkçe-Sosyal puanı ile İstanbul Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünü kazanabiliyordum. Mezuniyetin olduğu 12 Haziran’dan beri mücadele ediyoruz. Bugün (dün) tercihler için son gündü. Son dakikada mutlu sona ulaşabildim.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.