Somali’deki Türk askeri üssü göreve başlıyor

Türkiye’nin Somali’nin başkenti Mogadişu’da inşa ettiği askeri eğitim üssü Nisan ayında açılıyor. Üssün çok yakında açılacağını Somali Başkanı Farmajo duyurdu. Önceki gün üssü gezen Somali Savunma Bakanı General Dini ise Türk yetkililere teşekkür etti.

17 Mart 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük askeri yerleşkesi olacak Somali’deki askeri eğitim üssünün Nisan ayında açılması planlanıyor. Başkent Mogadişu’da kurulan askeri üste Somali Ulusal Ordusu’na mensup askerler ile Afrika’nın bir çok ülkesinden gelecek askerler Türk Ordusu tarafından eğitilecek. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da katılması bekleniyor.

Üssün yakında açılacağını Somali Devlet Başkanı Farmajo resmi Twitter hesabından attığı tweet ile duyurdu.

Devlet Başkanı duyurdu
Mogadişu’da kurulan üssü önceki gün Somali Savunma Bakanı General Abdulkadir Ali Dini, beraberindeki askeri heyetle ile ziyaret etti. İnce işleri tamamlanmak üzere olan üssü gezen Bakan Dini, üssü hazırlayan Türk askeri ve sivil yetkililere teşekkür etti. Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullah Muhammed ‘Farmajo’ ise aynı saatlerde resmi hesabından tweet atarak üssün çok yakında açılacağını duyurdu. Başkan Farmajo mesajında, “Türkiye’nin dünyadaki en büyük askeri üssü neredeyse tamamlandı. Çok yakında Somali Ordusu güçlü bir şekilde geri dönecek” dedi.

Afrikalı askerleri TSK eğitecek
Askeri eğitim üssünde ilk etapta 200 Türk askeri eğitmenin bulunacağı üssü Türkiye’den gönderilecek askerler koruyacak. TSK ilk etapta Somali’nin dört bir yanında görev yapan 10 bin 500 Somali Ulusal Ordusu askerini eğitecek. Verilecek eğitimle birlikte Somalili askerlerin ülkenin bir çok yerinde terör saldırıları düzenleyen El Kaide bağlantılı radikal Eş Şebab terör örgütüne karşı etkin bir mücadele yürütmesi hedefleniyor. Somalili askerlerin ardından Afrika’nın bir çok ülkesinden gelecek seçilmiş askerler TSK tarafından eğitilecek.

Üç askeri okul
İnşaatı Mart 2015’te başlanan Mogadişu Askeri Eğitim Üssü, 50 milyon dolara mal oldu. 400 dönüm arazi üzerinde yer alan üste 32 bin m2 kapalı alan bulunuyor. İçinde üç adet askeri okulun bulunacağı tesiste bin askerin eğitim göreceği alanlar ile barınacağı yurtlar bulunuyor. Ayrıca üs genelinde 1 yıllık tüm ihtiyacı kesintisiz karşılayacak depolar da yer alıyor. Selçuklu mimarisiyle inşa edilen üste güneş enerjisi de etkin şekilde kullanılacak.

Stratejik noktada
Hava, kara ve denizden ulaşıma çok elverişli olan tesis, Mogadişu Havalimanı’na 1, Mogadişu Limanı ve Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’ne de 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Arap yarımadasına komşu, Kızıldeniz’e açılan kapı niteliğindeki Somali’nin kuzeyinde Aden Körfezi, doğusunda da Hint Okyanusu’nun bulunması sebebiyle üs oldukça stratejik bir konumda yer alıyor.

Afrika Boynuzu’nda askeri işbirliği
Türkiye’nin yurt dışındaki ilk askeri üssü geçtiğimiz yıl Ortadoğu’nun önemli ülkesi Katar’ın başkenti Doha’da açılmıştı. Bunun dışında Türk Ordusu Azerbaycan, Arnavutluk ve Irak’taki Başika üssünde yerel askeri güçlere eğitim vermeye devam ediyor. Türkiye, ABD (16 askeri üs), Fransa (4 askeri üs) İngiltere (2 askeri üs, 1 Barış Misyonu Eğitim Merkezi) ve Cibuti’de bir askeri üs açan Çin’den sonra Afrika’da askeri üssü bulunan ülkeler arasına katıldı. Türkiye’nin Afrika Boynuzu’nda yer alan Somali, Cibuti ve Etiyopya ile savunma sanayi ve askeri alanda işbirliği yapıyor.

NOT: Haberin 17 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-askeri-ussu-goreve-basliyor-1048893-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.