Sınav sayısı 2’den 20’e çıkar uyarısı!

TEOG’un iptalinin ardından liselere giriş yönteminin nasıl olacağı tartışılırken köklü eğitim kurumlarından biri olan İstanbul Erkek Lisesi kendi sınavını yaparak öğrenci almaya hazır olduğunu açıkladı. Oğuzkaan Koleji Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz ise okulların kendi sınavını yaparak öğrenci almasının sınav sayısını 2’den 20’ye çıkaracağını söyledi.

21 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TEOG’un iptalinin ardından yeni dönemde liselere nasıl girileceği tartışılmaya devam ediyor. Kamuoyunda tartışılan yöntemlerden biri olan özellikli liselerin kendi sınavını yapması seçeneğine destek geldi. Eğitim uzmanlarının bir kısmı okulların ölçme ve değerlendirme yapma kapasitesinin şu anda bulunmadığını ve bunun için kaynakları olmadığını söylemesine rağmen köklü eğitim kurumlarından İstanbul Erkek Lisesi kendi sınavını yaparak öğrenci almaya hazır olduğunu açıkladı.

“Kendi sınavımızı yapmaya hazırız”
İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada vakfın Akademik Kurul Başkanı ve MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut’un görüşlerine yer verildi. Prof. Dr. Erhan Erkut şöyle konuştu: “TEOG’un kaldırılmasının öğrencilerimizin lehine olduğu görüşündeyiz. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in demeçlerinden anladığımız kadarıyla liseye öğrenci yerleştirme süreci için düşünülen yöntemlerden birisi liselerin kendi sınavlarını yapmalarıdır. İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV) olarak kendi sınavımızı yaparak veya diğer özel okullar ile birlikte ortak bir sınav düzenleyerek öğrenci almaya hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

“Çocuklar 20 sınava girer”
Öte yandan Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz ise çok talep gören her okul kendi sınavını yapması durumunda iki sınava itiraz ederken çocukların yaklaşık 20 okulun sınavına girmek zorunda kalacağını belirtti. Yılmaz, okul başarı puanına göre öğrenci almaya kalkıldığında ise eski yıllarda süper liselerdeki tam puana kura çekilmek zorunda kalınacağına dikkat çekti. Bunun yolsuzluk söylentilerine neden olacağını kaydeden Hatice Yılmaz, sadece adrese dayalı sistemin kullanılması durumunda ise geleneği olan köklü okullarla birlikte fen liseleri ve sosyal bilimler lisesi gibi bilim adamı yetiştirme amaçlı açılan okulların kapanacağını söyledi.

“Küçük çaplı bir sınav”
Hatice Yılmaz, özellikli liselere 2017 TEOG yerleştirmesinde ilk yüzde 5’ten öğrenci alan okullar için okul notu şartına ve isteğe bağlı küçük çaplı bir seçme sınavı yapılmasını, sınava girme hakkı verilecek öğrencilerin 4’ten 8’inci sınıfa kadar Türkçe, matematik, fen bilimleri derslerinden yıl sonu başarı puanı en az 85 olması şartı getirilmesi gerektiğini vurguladı. Yılmaz, sınavı 8.sınıfı bitiren öğrencilere ve Haziran ayı içinde yapılmasını, sınav sorularının ise ölçmeye değil seçmeye yönelik, öğrencinin uygulama, yorumlama ve sonuç çıkarma becerilerini belirleyecek şekilde olmasını önerdi.

“Meslek liseleri birleştirilsin”
Hatice Yılmaz ayrıca yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların aynı şekilde devam etmesi gerektiğini, meslek, endüstri meslek, tematik ve çok programlı liseler gibi mesleki alanda eğitim veren okullar tek çatı altında birleştirilerek programlarının bulundukları bölgenin ihtiyacına göre oluşturulmasını istedi. Özel okulların isterlerse Haziran ayında yapılan sınavdan sonra kendi sınavlarını yapabileceğini ve tüm bunların dışında kalan Anadolu liseleri ile Anadolu imam hatip liselerine girecek öğrencilere bu iki okul türünden evine en yakın okulu seçme hakkı verilerek sorun çözüleceğini söyledi.

NOT: Haberin 21 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sinav-sayisi-2-den-20-ye-cikar-uyarisi–1103942-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.