SGK sistemi çöktü, hastalar kuyruk çilesi çekti

SGK ve hastaneler arasındaki bağlantıyı sağlayan Medula sistemi bazı hastanelerde çökünce muayene giden hastalar saatlerce kuyrukta bekledi.

3 Ekim 2014 - Vatan Gazetesi 3. sayfa
3 Ekim 2014 – Vatan Gazetesi 3. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Dün sabah saatlerinden itibaren Türkiye genelinde bazı hastanelerde SGK sisteminin çökmesi nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. Randevulu hastalar bile yaklaşık 2-3 saat muayene olamadı. Kuyruklarda uzayan sıra yüzünden işlerinden izin alarak hastanelere gelen bir çok çalışan tedavi olamadan hastanelerden ayrıldı.

 

Medula arızası
Edinilen bilgiye göre arıza Genel Sağlık Sigortası kapsamında SGK ile hastaneler arasında Medula olarak bilinen online sistemde yaşandı. Sabah saat 08.00’da başlayan arıza günün ilerleyen saatlerine kadar düzeltilemedi. Arızayla ilgili olarak SGK’nın online sistemi ve hizmetlerini yürüten SGK Hizmet Sunum Genel Müdürü Lütfi Aydın ve ekibi sabah saatlerinden itibaren kuruma gelerek arızanın giderilmesi için çaba gösterdi.

 

Elle kayıt tutuldu
Ancak sistem düzelmeyince arızanın yaşandığı hastanelerdeki görevliler sırada bekleyen hastaların kayıtlarını elden tutarak tedaviye başladı. SGK İletişim Merkezi ise manuel ortamda hastanede hasta bilgilerinin formlara işlendiğini ve Medula sistemi açıldığında bilgilerin girilerek muayene yapıldığını söyledi. Medula sistemindeki arıza yüzünden bir çok eczanenin hastalara yazılan reçetelere ulaşamadıkları için ilaçları veremedi. Hastalar bazı hastanelerin internet sitelerinde elektronik ortamda iletilen tahlil sonuçlarına da ulaşamadı.

 

“40 dakikalık kesinti”
SGK’dan VATAN’a yapılan açıklamada “Bayram öncesi hatlara yoğun yüklenmeden dolayı sistemde 40 dakikalık kesinti oldu. Ancak Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü hemen müdahale etti. Bundan sonra benzer bir problem yaşanmaması için gereken önlemler alındı” denildi.

 

“Muayene olamadan işe döndüler”
Muayene için Baltalimanı Hastanesi Levent Semt Polikliniği’ne giden C. E. ise yaşananlara, “Şu an Baltalimanı Hastanesi Levent Semt Polikliniği’ndeyim. Tüm Türkiye’de SGK sistemi çöktüğü için randevulu hastalar bile sıra bekliyor. Bazı hastalar geri dönüyor ama ben 15 gün önceden randevu aldığım için geri dönmeyeceğim” diyerek tepki gösterdi. Yaklaşık 2.5 saat sonra kaydı alınarak muayene olmayı başaran C. E., “Ben bekledim ama bir çok insan işyerinden yarım gün izin aldığı için muayene olamadan hasta hasta işinin başına döndü” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.