Sevgililer günü hediyesi böbreği oldu

Böbrek yetmezliği nedeniyle yıllardır ilaç tedavisi gören ve diyalize giren Tuncer Davaslıgil’e 40 yıldır aynı yastığa baş koyduğu eşi Tülay Davaslıgil böbreğini vererek hayata yeniden tutunmasını sağladı. En güzel ve en anlamlı “Sevgililer Günü” hediyesini evliliklerinin 40’ın yılında aldığını belirten Tuncer Davaslıgil, “Eşime nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum” dedi.

14 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
14 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Tuncer Davaslıgil (66) ile eşi Tülay Davaslıgil (62) emekli olduklarında torunlarıyla sakin bir yaşam hayal ediyordu. Bu hayalleri 4 yıl önce başlayan sürekli halsizlik, yorgunluk hissetmesi ve ayaklarındaki şişlik nedeniyle doktora gitmesiyle son buldu. Yapılan tetkiklerde yüksek tansiyona bağlı kronik böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Doktorlar, böbreklerindeki hastalığın 15 yıl önce başladığını ve sinsi bir şekilde ilerleyerek böbrek yetmezliğine sebep olduğunu belirttti. Böbrek yetmezliği nedeniyle kalp zarının etrafında sıvı toplanan Davaslıgil 70 gün hastanede yatarak tedavi oldu.

Başarıyla nakledildi
Nakile hazır hale geldiği zannedilen ve yaklaşık 4 yıldır diyalize giren Tuncer Davaslıgil’e testlerde okuları uyumlu çıkan eşi Tülay böbreğini verecekti ama bu kez de tüberküloza yakalandığı tespit edildi. Eşi böbreğini verecek olmasına rağmen nakil yapılamayan Tuncer Davaslıgil tam 9 ay tüberküloz tedavisi gördükten sonra tamamen iyileşerek nakle hazır hale geldi. Geçtiğimiz hafta Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Burak Koçak başkanlığındaki ekip başarılı bir operasyon ile Tülay Davaslıgil’den aldıkları böbreği Tuncer Davaslıgil’e nakletti. Hastanede 3 gün kaldıktan sonra taburcu edilen Davaslıgil çifti, bugün en mutlu sevgililer gününü kutladı.

“En güzel sevgililer günü hediyesi”
VATAN‘a konuşan Tuncer Davaslıgil, “İki çocuğumun annesi, üç torunumun büyük annesi, 40 yıldır benim kahrımı çeken eşim bana hayatım boyunca hiçbir şekilde unutmayacağım sevgililer günü hediyesini verdi. 4 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konulduktan sonra eşim hemen gönüllü böbrek vereceğini söylemişti. 4 yıl tüm özel günlerimizi erteledik. Sevgililer gününü de unutmuştuk. Eşim bana hayatım boyunca aldığım en değerli hediyesini verdi. Kelimeler kifayetsiz kalıyor” dedi. Tülay Davaslıgil ise “Eşimin yaşam savaşına destek olduğum çok mutlu oldum. Aramızdaki aşkın hiçbir zaman bitmeyeceğini böbreğimi vererek sağlamlaştırdım. Doktorlar böbreğim ben de olduğundan daha iyi eşimde çalıştığını söyledi” diye konuştu. Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Burak Koçak, Rahatsızlıkları tedavi edilmeden hastaya nakil yapmıyoruz. Çünkü o hastalıklar tedavi edilmeden nakil yaparsak yeni takılan böbrek de yıpranır. Bu nedenle Tuncer Davaslıgil tamamen iyileştikten sonra başarılı bir nakil yaptık. Artık sağlıklı bir yaşam sürebilirler” dedi.

NOT: Haberin 14 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sevgililer-gunu-hediyesi-bobrek-739875-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.