Selçuk’a dev Meryem Ana heykeli dikilecek

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, ilçeye ABD’deki Özgürlük Heykeli ile Rio de Janeiro’daki ‘Kurtarıcı İsa’ heykeli gibi dev bir Meryam Ana heykeli yapılacağını açıkladı. Bakıcı, “Dünyadaki üç büyük heykelden biri Selçuk’ta olacak” dedi.

22 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa
22 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı ilçeye dev bir Meryem Ana heykeli dikeceklerini açıkladı. VATAN‘a konuşan Bakıcı projeyi şöyle anlattı: “Nasıl ki ABD’de Özgürlük Anıtı, Rio de Janeiro’da ‘Kurtarıcı İsa’ heykeli varsa inanç turizmi açısından Meryem Ana Heykeli’nin de Selçuk’ta olacak. Hz. İsa’nın havarilerinden ve İncil yazarı St. Paul da Selçuk da yaşadı. Mezarı da Selçuk’ta bulunuyor. Meryem Ana heykelinin de Selçuk’ta olmasistiyoruz.”

“Meryem Ana Selçuk’ta yaşadı”
Yapılacak Meryem Ana heykelinin dünyadaki 3 büyük heykelden biri olmasını planladıklarını belirten Bakıcı şöyle konuştu: Biz dünyadaki büyük heykellerden bahsedilirken ABD’de, Brezilya’da ve Türkiye’de ifadesini kullandırtmak istiyoruz. En az onlar kadar görkemli olacak. UNESCO’nun aldığı son karara göre Hz. Meryem burada yaşadı. Selçuk’a yılda 2.5 milyon turist gelirken, gidip gezdiğim Portekiz’de bir Müslüman çocuk tarafından sadece Meryem’in göründüğü rivayet edilen 10 bin kişilik Fatima Kasabası’na 5 milyon ziyaretçi geliyor.”

Bakanlık, ABD’li vakıf ve Türk işadamları
Heykelle ilgili fizibilite çalışmaları yaptıklarını belirten Bakıcı, “Şu an çalışmalarımız devam ediyor. Heykeli tek bir heykeltraş mı yoksa bir ekip mi yapacak bunu uzmanlara danışıyoruz. Yer olarak alternatifler var ama Bülbüldağı’nın eteklerini düşünüyoruz. Maliyetiyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşüyoruz. Ayrıca Amerika’da görüştüğümüz Quatman Vakfı ile Türk müteşebbisler var” dedi.

Kurtarıcı İsa Heykeli
Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki ‘Kurtarıcı İsa’ heykeli 40 metre boyunda… Ve tüm kenti tepeden gören muhteşem bir manzarası var.

Özgürlük Heykeli
1884’te Fransa’da yapılan ve 28 Ekim 1886’da açılan New York’taki 46 metrelik Hürriyet Heykeli, Özgürlük Adası’nda yer alıyor.

Santiago’da Meryem Ana heykeli
Şili’nin başkenti Santiago’da teleferikle çıkılan bir tepede yer alan 22 metrelik Meryem Ana heykelini her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.

22 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
22 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 22 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/selcuk-a-en-buyuk-meryem-ana-heykeli-dikilecek-917213-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.