Seçim gelmeden sandık oyunları başladı!

Frankfurt’ta Sandık Kurulu Başkanı Hasan Tüfek’in başka biri adına oy atarken yakalanmasının ardından Hannover’de Sandık Kurulu Başkanı R. K., 3 seçmenle birlikte oy kabininde fotoğraflandı. Bir başka Sandık Kurulu Başkanı A. K. ise itiraz eden müşahitlere “Ben kanun tanımam” diyerek yırttığı YSK genelgesini fırlattı. YSK olayla ilgili dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

20 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa
20 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye seçim için son virajı dönerken yurtdışında sandık kavgası şimdiden başladı. Almanya, Amerika, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İsveç, Kanada ve Norveç’te örgütlenen Gurbetin Oyları platformu yaşanan olumsuzlukları gözler önüne serdi. Frankfurt’ta Sandık Kurulu Başkanı imam Hasan Tüfek’in başkası adına oy kullanırken yakalanmasının üzerine Hannover’de de sandık kurulu başkanları hakkında YSK’ya şikayetler ulaştı. Aşağı Saksonya, Bremen ve Saksonya-Anhalt eyaletlerindeki Türkler oylarını Hannover Fuar Alanı’ndaki 21 nolu salona kurulan 4 sandıkta kullanıyor. Hannover 1 Nolu Sandık Kurulu Başkanı R. K. önceki gün 3 seçmenle birlikte oy kabinine girdiği anda fotoğraflandı. Bir parti yetkilisi Başkan R. K.’nin seçmenlerle birlikte oy kullandığını öne sürerek Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na suç duyurusunda bulundu.

“Ben kanun tanımam”
16 Mayıs’ta yaşanan diğer bir olayda ise Hannover 2 Nolu Sandık Kurulu Başkanı A. K. kendisine verilen şikayet dilekçesini işleme almadı. Sandık müşahitleri ise YSK genelgesini göstererek A. K.’dan dilekçeyi işleme koymasını istedi. Bunun üzerine A. K.’nın “Ben kanun tanımam” sözleri eşliğinde YSK’nın gönderdiği 202/1 sayılı seçim genelgesini yırtarak fırlattığı iddia edildi. Şikayet üzerine Hannover Başkonsolosluğu ve YSK inceleme başlattı. İncelemenin ardından YSK tarafından verilen kararda, Hannover 2 Nolu Sandık Kurulu Başkanı A.K. hakkındaki dosya soruşturulmak üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

“Müşahitler sandık başına alınmıyor”
Almanya’nın Oyları platformu tarafından hazırlanan ilk hafta raporunda ise Stutgart, Hamburg, Karlsruhe ve Hannover’de müşahitlerin sabah sayım işlemlerine alınmadığı ve sandıkların 5 metre karşısında, kayıtların bulunduğu bilgisayar ekranını göremeden bekletildiğine yer verildi. Oy verme kabininde yasak olmasına rağmen fotoğraf çekildiği bilgisi de rapora girdi. Viyana’da ise oy vermek için sırada bekleyen seçmenlere parti görevlilerinin yaklaşıp nereye oy basacağını telkin ettiği iddia edildi.

300 bin kişi oy kullandı
Yurtdışında şimdiye kadar 2.8 milyon seçmenin yaklaşık 300 binden fazlası oy kullandı. Almanya’da ilk 10 günde oy kullanan seçmen sayısı 100 bin kişiyi geçti. Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışında kullanılan oy oranı yüzde 8.6 da kalırken, seçimin bitmesine 12 gün kala şu an bu oran yüzde 12’ye yaklaştı. Cumhurbaşkanı seçiminde Almanya’da 112 bin oy kullanılarak katılım oranı (gümrük hariç) yüzde 8.15 olmuştu. Bu seçimde ise şimdiden bu rakama yaklaşıldı. Uzmanlar Almanya’da kullanılan toplam oy sayısının 300 bini geçmesini ve katılımın yüzde 25’e yaklaşacağını belirtiyor.

NOT: Haberin 20 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sandik-kavgasi-basladi-bile-792745-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.