Rusya’da Türklere tepkiler çığırından çıktı!

Moskova’da yaşayan Türkler, toplu taşıma araçlarında Türkçe konuşanların hakarete ve saldırıya uğradığını söyledi. Bir çok Türk işçi yasal izinleri olmasına rağmen Rus polisi tarafından sınır dışı edildi. Şantiyeler ve öğrenci yurtlarına ise sözde ‘genel kontrol’ denilerek polis baskınları yapılıyor.

28 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
28 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Uçak krizi Rusya’da yaşayan Türkleri kötü etkiledi. Olaylar şimdilik kitlesel boyuta ulaşmasa da Türkiye gibi milliyetçiliğin güçlü Rusya’da şimdiye kadar yaşananlar yeterince endişe verici gözüküyor. Moskova’da turizmcilik yapan Türk işadamı Halil A. tedirgin olduklarını anlatıyor: “12 yıldır Rusya’dayım. Rusya’yı ve insanlarını çok seviyorum. Ancak yaşadığımız şeyler korkutucu. Dün 4 arkadaşımız metroda kendi aralarında Türkçe konuşunca bazı Rus yolcular hakaret etmiş. Hatta bazı kişiler saldırmış. Arkadaşlar metrodan inerek ellerinden zor kurtulduk dedi. Başka bir arkadaşımız ise yine metroda polisin bir Türk’ü oldukça sert bir şekilde hırpalayarak gözaltına aldığını görmüş. Hepimiz tedirginiz.”

“Dikkat çekmemek için sakalımı kestim”
VATAN’a konuşan Halil A., “Kardeşim M. de dün benzer bir tepkiyle karşılaştı. Otobüste telefonda bir arkadaşıyla Türkçe konuşmuş. Bir kaç kişi tepki göstererek, en hafifi ‘geri zekalı’ ve ‘pis’ olan hakaretler etmiş. Kardeşim de saldırmamaları için ilk durakta inmiş. Ben normalde sakal bırakıyorum. Ancak dikkat çekmemek için sakalımı bile kestim” dedi.

“İşçiler sınır dışı ediliyor”
Vize takibi de yapan Halil A., “Rus polisinin şantiyeleri basıp Türk işçi aradığını söylediler. Çalışma izni olmasına rağmen onlarca Türk işçinin çeşitli nedenlerle sınır dışı edildiğini öğrendik. Dün, ‘vizemiz tam hiç bir eksiğimiz yok’ diyen ve buna rağmen gözaltına alınan iki Türk işçi telefonla yardım istedi” diye konuştu.

“Diklenmeyin, tartışmayın”
Moskova Türk Öğrenci Birliği (MTÖB) ise Türk öğrencilere yönelik bir duyuru yayınladı. Duyuruda, “Üniversite görevlilerine, öğretmenlerine, öğrencilere, polis ve devlet görevlilerine karşı diklenmeyin, tartışmayın, sabırlı olun, provokasyonlara ve tahriklere kapılmayın. Ortalık sakinleşsin, yine birbirimizin yüzüne bakacağız. Gerekirse birkaç gün üniversiteye gitmeyelim. Her şey düzelecektir” denildi.

“İşkencenin adı genel kontrol”
Moskova’da okuyan Türk öğrenci M. M. ise “Türklere karşı aşırı tepki var. Dost birden düşman oldu. Öğrencilere ve işçilere ağır hakaretler ediliyor. Bazı Türk öğrenciler okullarını bırakıp dönmeyi düşünüyor. Polisler sudan sebeplerle zorluk çıkarıyor. Şantiyelere ve öğrenci yurtlarına sözde ‘genel kontrol’ adı altında polis baskınları yapılıyor. Huzurumuz kalmadı” dedi.

Bale gösterisi ertelendi
Maslak’taki TİM Show Center’da düzenlenecek bir bale gösterisi de kriz nedeniyle ertelendi. TİM’den yapılan açıklamada, “3-6 Aralık tarihleri arasında Saint Petersburg Bale Tiyatrosu’nun salonumuzda düzenleyeceği ‘Kuğu Gölü, ‘Uyuyan Güzel’ ve ‘Gisele’ gösterileri son zamanlarda Rusya ile Türkiye arasında yaşanan üzücü olaylar nedeniyle 17-20 Mart 2016 tarihine ertelenmiştir” denildi.

“Rus dostlarımız evlerini açtı”
Moskova’da bunlar yaşanırken Saint Petersburg’taki Türkler ise Rus arkadaşlarından destek gördüklerini anlatıyor. Rus-Türk Kültür Merkezi Müdür Yardımcısı Yüksel Yaman, “Saint Petersburg bir kültür şehri. Buradaki insanlar eğitimli ve daha sakin. Tedirginlik duyduk ancak Rus arkadaşlarımız destek oluyor. Bir çok Rus arkadaşımız sıkıntılı bir durum olduğu takdirde ‘sizleri evlerimizde misafir edeceğiz’ diyerek yanımızda olduklarını gösterdi” dedi.

NOT: Haberin 28 Kasım 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/rusya-da-tepkiler-cigirindan-cikti-888959-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.