Rus üssünde vurulan uçaklar!

Rusya Savunma Bakanlığı’nın yalanladığı Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne yapılan saldırıda tahrip olan uçakların fotoğrafları ortaya çıktı. Fotoğrafları yayınlayan Rus gazeteci Roman Saponkov 7 savaş uçağı, 2 kargo uçağı ve bir helikopterin tahrip edildiğini duyurdu.

6 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Rusya yeni yıla Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne yapılan saldırının şokuyla uyandı. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Kommersant, 31 Aralık’ta Suriye’deki Hmeymim hava üssüne düzenlenen saldırıda 7 uçağının (4 Su-24, 2 Su-35C, 1 An-72) imha edildiğini ve 10’dan fazla askerinin yaralandığını manşetten yayınladı.

Ruslar yalanladı
Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri Hmeymim hava üssüne düzenlenen saldırıda 7 Rus uçağının tahrip olduğu yönündeki Kommersant haberinin doğru olmadığını söyledi. Ancak yetkililer, üsse düzenlenen havan topu saldırısında 2 askerin öldüğünü açıkladı. Bakanlık ayrıca Suriyeli güvenlik güçlerinin saldırıyı düzenleyen militanları bulmak ve Hmeymim üssünün bulunduğu bölgedeki güvenlik önlemlerini güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

8 uçak, 1 helikopter
Ancak Rus gazeteci Roman Saponkov, sosyal medya hesaplarından yılbaşı gecesi saldırıya uğrayan üste tahrip olan uçaklara ait 3 fotoğraf yayınladı. Saponkov, saldırıda savaş uçakları 6 adet Su-24, 1 tane Su-35C, kargo uçakları 1 tane An-72, 1 tane An-30 ile 1 adet Mi-8 nakliye helikopterinin hasar gördüğünü açıkladı. Saponkov ayrıca saldırıda iki askerin öldüğünü, yaralıların bulunduğunu ve askeri ekipmanların hasarlandığını bildirdi.

“Ahrar’uş Şam olabilir”
Washington’da faaliyet gösteren Ortadoğu Enstitüsü’nün Terörle Mücadele Direktörü Charles Lister, saldırıyı düşman hatlarının arkasında yerelleştirilmiş, çok küçük, bağımsız, aktif bir militan grubunun veya bölgede uzun bir geçmişi olan halen Latakya’da gizlice faaliyet yürüten radikal Ahrar’uş Şam’ın yaptığına dair iki senaryonun olduğunu söyledi. Nitekim Ahrar’uş Şam saldırıdan bir gün önce 30 Aralık 2017’de sosyal medya hesabından Hmeymim’e yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Hama’daki askeri havaalanına Grad füzeleriyle yaptığı bir saldırının videosunu yayınladı.

Vasilek havan topuyla vuruldu
Rus haber sitesi Vestnik, askeri uzmanlara dayandırdığı haberinde saldırının büyük ihtimalle 82 mm’lik 2B9 Vasilek havan topuyla gerçekleştirildiğini duyurdu. Üste bulunan Rus savunma sistemlerinin farklı özelliklere sahip Vasilek’i engelleyemediğini belirtti. Savunma analisti Turan Oğuz, “Bu çekili top-havanın azami menzili 4.300 m, etkili menzili de 3 bin 500 metre. Atış gerçekleştirildikten sonra sadece 5 dakikada toplanabiliyor. Bu şartlarda saldırganların bulunamaması istihbarat, ekipman ve personel açısından büyük eksiklikleri işaret eder. Bu top-havan Suriye’de karaborsada kolaylıkla bulunuyor. Mart 2016’da Halep çevresinde çalışır durumdaki bir Vasilek topu 40 bin dolara satılıyordu” diyor.

Güvenlik Rus askerlerine devredildi
Saldırıdan sonra Hmeymim üssünün yakın çevresinin korunması görevi Suriyeli askerlerden alınarak Rus askerlerine devredildi. Ayrıca üssün ‘yakın çevresi’ genişletilerek güvenlik artırıldı. Ancak uzmanlar hangarı bulunmayan uçakların ve üssün savunmasının düşük olduğuna dikkat çekiyor. Moskova Devlet Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Kerim HAS ise, Moskova yakınındaki Çkalovksy üssünden kalkan II-76MD askeri nakliye uçağının Suriye’deki Hmeymim üssüne gittiğini ama üsse iniş yapamayıp Soçi’ye döndüğünü belirtti. Dr. Has, bu manevrayı saldırı sonrası üssün ciddi hasar aldığı şeklinde yorumladı.

NOT: Haberin 6 Ocak 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/rus-ussunde-vurulan-ucaklar–1132368-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.