Rus Blackwater’ı; Turan Taburu!

Rusya’nın Orta Asya’da yaşayan Türklerden oluşturduğu ve hakkında fazla bilgi bulunmayan Turan Taburu, Deyr ez Zor’da görüntülendi. Paralı, profesyonel askerlerden oluşan Turan Taburu, ABD’nin Afganistan ve Irak’ta kullandığı karanlık güvenlik şirketi ‘Blackwater’a benzetiliyor.

28 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Rusya’nın Suriye’ye gönderdiği özel eğitimli birlikler arasında bulunduğu belirtilen Orta Asya kökenli Türklerden oluşan ‘Turan Taburu’ üyeleri Suriye’nin kuzeyindeki Deyr ez Zor’da görüntülendi. Rus medyasının bile ‘gizemli’ olarak tanımladığı ve hakkında pek bilgi bulunmayan tabur çoğunlukla Kazak, Saka, Yakut, Kırgız, Özbek, Tacik, Azeri, ve Türkmenlerden oluşuyor. DEAŞ’a karşı gayrı nizami harp usulleriyle savaşmaları için Suriye’ye indirilen taburun paralı askerlerden oluştuğu bildiriliyor.

Eski özel kuvvet üyeleri
Aralarında eski ‘Spetnatz’ (Rus Özel Kuvvetleri) üyelerininde bulunduğu Turan Taburu’nun 800 ile 1200 arasında bir birlik olduğu belirtiliyor. Bunun dışında birliğe katılan eski askerlere ise yaklaşık 8 aylık yoğun ‘gerilla’ eğitimi veriliyor. Tamamının 30 ile 50 yaş aralığında Müslüman eski askerlerden oluştuğu bildirilen Turan Taburu üyeleri son dönemde DEAŞ’a karşı elde ettiği başarıları sosyal medyada yayınlıyor. Rus medyası DEAŞ’a karşı elde edilen başarılarda büyük payları olduğunu belirtiyor.

NATO silahları da var
İlk etapta Hama kırsalına 400 kişi olarak geldikleri tahmin edilen grup daha sonra Humus, Palmira ve Suriye’nin başka noktalarında rejim kuvvetlerine destek verirken görüldü. Kaleşnikov tüfeği gibi sadece Rus silahlarını değil NATO ülkelerine ait silahları da kullanan grubun özel bir güvenlik şirketi olduğu bildiriliyor. Turan Taburu ABD yapımı M-4 ve M-16 piyade tüfekleri de görülüyor. Uzmanlar ABD’nin başta Afganistan ve Irak olmak üzere bir çok yerde kullandığı paralı askerlerden oluşan Blackwater güvenlik şirketine benzetiyor. Bazı Rus gazeteleri Turan Taburu’nun DEAŞ’a benzeyen yöntemlerinin onaylanamayacağını belirtiyor.

Ayda 150 bin Ruble
Rusya’da Blackwater’a benzer iki şirket dikkat çekiyor. Biri Ukraynalı Yarbay Dmitry Utkin’in kurduğu Wagner, diğeri ise Turan Taburu. Wagner’in Suriye’de aralarında Müslüman Çeçenler’in de yaklaşık 5 bin paralı askeri olduğu, Turan Taburu’nun ise 1200 kişiye ulaştığı belirtiliyor. Rus gazetesi Moskovsky Komsomolets, yakın dönemde bu iki şirketten birinden ayrılan eski bir paralı askerle konuştu. Suriye’deki paralı askerlerin ayda 150 bin Ruble aldığını (Yaklaşık 2 bin 600 Dolar) yazdı. Komutanlara ise ayda 4 bin dolardan fazla maaş ödendiği belirtiliyor.

İdolleri Timur
Paramiliter bir güç olan Turan Taburu üyelerinin kollarına yapıştırdıkları mavi ile kırmızı-siyah peçlerde, Turan yazısı, tüfek tutan el bir tüfek ve 3 nokta görülüyor. Tüfek simgesinin üzerinde Timur Han’a ait olduğu iddia edilen “Dürüstlük erdemdir” yazısı bulunurken, 3 daire şeklinin ise 1370-1507 tarihleri arasında yaşayan Timur İmparatorluğu bayrağına gönderme olduğu düşünülüyor.

Blackwater: En karanlık ordu
Dünyanın en büyük özel güvenlik şirketlerinden biri olan Blackwater, ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve CIA’in yüz milyonlarca dolar değerindeki ihalelerini alarak Afganistan ve Irak başta olmak üzere Amerikan ordusunun operasyonlarına destek kuvveti sağlıyor. 1997’de kurulan ve bünyesinde binlerce paralı asker bulunan şirket, 2006’dan beri Amerikalı diplomatlara da koruma sağlıyor. 2007’de Bağdat’ta Blackwater için çalışan bir grup korumanın pusuya uğradıklarını sanarak ateş açması sonucu 17 sivil hayatını kaybetti. Nisur Meydanı Olayı olarak bilinen bu olay dışında haklarında bir çok işkence, kötü muamele, cinayet iddiası ve davası bulunuyor. PKK’da ele geçirilen ABD üretimi silahları örgüte verdiği iddia edilen şirket, kötü ününü gizlemek için 2009 yılında adını önce Xe Services, 2011’de ise Academi olarak değiştirdi.

NOT: Haberin 28 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/rus-blackwater-i-turan-taburu–1122082-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.