Poyraz Bebek mavi ışık esaretinden kurtuldu

Yakalandığı “mavi ışık hastalığı” yüzünden babasının sanayide yaptırdığı fototerapi cihazında günde 10-12 saat arasında ışık tedavisi gören 11 aylık Poyraz Ergün, babasından yapılan karaciğer nakliyle iyileşti.

1 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
1 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dünyada 200 kişide görülen ‘Crigler-Najjar’ sendromuna (mavi ışık hastalığı) yakalanan Poyraz bebek sağlığına kavuştu. Maddi gücü olmadığı için 10 bin liralık ekipmanı babasının yaşadıkları Antalya’da sanayide yatırdığı fototerapi cihazıyla hayata tutunan 11 aylık Poyraz Ergün, uzun bir tedavi süresinin ardından dokularının uyumlu olduğu babasından nakledilen karaciğerle yattığı hastaneden taburcu oldu. Poyraz bebek karaciğerindeki bir maddenin eksikliği nedeniyle günde 10-12 saatini mavi ışık altında geçiriyordu.

“Bayram hediyesi”
Oğluna karaciğerinden bir parça verebilmek için 3 ayda 15 kg. zayıflayan baba Servet Ergün, “Hep sapsarı gördüğümüz Poyraz’ı bize bembeyaz verdiler. Dünyanın en güzel şeyi. Bayramın en güzel hediyesi Poyraz oldu.” dedi. Ameliyatın ardından çocuğunu tanıyamadığını belirten Servet Ergün, “Rabbim bana büyük derya denizleri açtı. 10 aydır çocuğu sap sarı görüyorsun ama ameliyattan sonra bir gördük ki bembeyaz olmuş. Bunun tarifi yok. Çok mutlu olduk” diye konuştu. Kurban Bayramın’dan önce yapılan nakili gerçekleştiren ekibin başında bulunan Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ise, “Poyraz ilaçlarını kullanıp, kontrollerini yaptırdığı müddetçe diğer çocuklar gibi okula gidip koşup oynayacak. Poyraz takip dönemleri dışında tamamen normal bir çocuk olarak yoluna devam edecek” dedi.

Anne kıza, baba oğula karaciğer verdi
Anne Zeliha Ergün ise oğlunun oyuncaklarıyla oynadığını görmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, yaşadığı mutluluğu ifade etmenin zor olduğunu dile getirdi. Anne Ergün, “Çok mutluyum, daha ne diyebilirim ki!’ Kızımda da aynı hastalık olmuştu ve kızıma karaciğerimi o zaman ben vermiştim. Eşimde şimdi oğlumuza verdi. Sağlıklı oldukları için çok mutluyuz”

1 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
1 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 1 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/poyraz-bebek-artik-gun-isiginda-869168-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.