PKK’lılar bayrak indirdi, çocuklar göndere çekti

Diyarbakır Bağlar’da bir okulda PKK’lılar tarafından direkten indirelerek yere atılan Türk bayrağını 10 ile 13 yaşları arasındaki 5 öğrenci öperek göndere çekmesi Türkiye’yi duygulandırdı.

20 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
20 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Adı Diyarbakır’da sık sık terör olaylarıyla anılan Bağlar İlçesi’nde küçük çocukların güvenlik kameralarına yansıyan bayrak hassasiyeti gündem oldu. Alınan bilgiye göre 15 Ekim Perşembe günü, Bağlar Fatih Ortaokulu’nda bayrak direğine asılı Türk bayrağı gece saatlerinde PKK’lılarca ipi kesilerek indirildi ve yere atıldı. Ancak bir süre sonra aynı semtte oturan ve oyun oynamak için okula gelen iki küçük çocuk yerdeki bayrağı gördü. Biri 10 yaşındaki 4. sınıf öğrencisi olan Emirhan adlı bir öğrenciyle, diğeri annesi okulda hademe olarak çalışan 13 yaşındaki Uğur Saraç ellerine aldıkları bayrağı önce öperek alınlarına koydu. Çocuklar ondan bayrak direğine direğine yöneldiler.

Direğe tırmanıp bayrağı astı
Alınan bilgiye göre yaşları 10 ile 13 arasında değişen ve yardıma gelenlerle birlikte 5 çocuk olan grup bayrağı tekrar direğe asmaya karar verdi. 13 yaşındaki Uğur Saraç bayrak direğine tırmandı. Arkadaşlarının yardımıyla yere atılan ay-yıldızlı bayrağı göndere çekerek ait olduğu yere astı. Olayın görüntüleri ortaya çıkınca sosyal medyada bir anda gündem oldu. Bir çok kişi attıkları mesajlarda çocukları tebrik etti. Görüntüleri izleyen vatandaşlar attıkları mesajlarda çok duygulandıklarını ifade ettiler. Bayrağı göndere çeken çocuklar ise daha sonra okuldan ayrılarak en yakın karakol olan Bağlar Polis Merkezi’ne giderek bilgi verdi. Diyarbakır polisi ise okulun güvenlik kamerası görüntülerine el koyarak yere indirilen bayrakla ilgili soruşturma başlattı. Okul yetkilileri ise “Saf ve temiz duygularla hareket eden duyarlı öğrencilerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

“Diyarbakırlı küçük yiğitler”
Başbakan Ahmet Davudoğlu ise partisinin Trabzon mitinginde bayrağı göndere çeken çocuklardan ‘diyarbakırlı küçük yiğitler diyerek bahsetti: “Dün medyaya düşmüş olan bir manzara. Arkadaşlarım Diyarbakır’daki güvenlik kameralarına yansıtan bir görüntü izlettiler. Bayrak olmayan direğe alel acele bir bayrak buluyorlar, siliyorlar, öpüyorlar ve bayrağımızı göndere çekiyorlar. Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Türk bayrağının asılı olmadığını gören küçük çocuklar, bayrağımızı asmak için birbirlerinin sırtına çıkıp o al bayrağı indirilen yerden yeniden göndere çekiyorlar. İşte Diyarbakırlı küçük yiğitler onlar. Diyarbakır’da böyle yiğitler varken biz bu vatanı böldürmeyiz.”

20 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
20 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

NOT: Haberin 20 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’de yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-lilar-bayrak-indirdi-cocuklar-gondere-cekti-875587-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.