PKK’dan işadamı kamuflajı!

Şanlıurfa’da bıyığı, takım elbisesi ve lüks arabasıyla ülkücü işadamı görüntüsü altında polisle çatışan ‘Herokol’ kod adlı Cüneyt Aydar’ın ölümüyle PKK’nın yeni taktiği ortaya çıktı. Teröristlerin işadamı, sevgili ya da çocuklu aile görüntüsüyle seyahat ettiği tespit edildi.

11 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa
12 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Şanlıurfa’da geçtiğimiz gün çatışmada öldürülen, daha sonra 2008’deki Aktütün Karakolu’na düzenlenen saldırının planlayıcısı olduğu öğrenilen ‘Herekol’ kod adlı Cüneyt Aydar’ın (29) ölümüyle PKK’nın yeni taktiği ortaya çıktı. Emniyet kaynakları terör örgütünün mensuplarının eylem yapabilmek için kılık değiştirerek batıdaki şehirlere sızmaya çalıştığı bunun için akıl almaz yöntemlere başvurduğu tespit edildi.

Aile görüntüsü
Şanlıurfa’daki olayda Cüneyt Aydar’ın çalınan lüks bir araçta arka sağ koltukta oturduğu, aracı bir şoförün kullandığı ve ‘Ülkücü’ bıyığı olarak bilinen şekilde bıyıklarını uzattığı tespit edildi. Takım elbise giyen Aydar’ın kontrol noktalarında ‘Ülkücü işadamı’ görüntüsü vermeye çalıştığı ifade edildi. Emniyet yetkilileri teröristlerin Şanlıurfa’yı geçip daha batıya gidebilmek için genelde çalıntı lüks araçlarla yanlarında bir kadın ile sevgili gibi seyahat ettiğini ya da çocuklu bir aile görüntüsü vererek toplu taşıma araçlarını kullandığını saptadı.

İki kez kapandan kaçtı
Şanlıurfa’daki çatışmanın perde arkasındakiler de gün yüzüne çıktı. Olay günü canlı bomba taşıdığı ya da bomba yüklü olduğundan araç Diyarbakır-Şanlıurfa yolunda polis güvenlik noktasında durdurulmak istendi. Ancak ‘dur’ ikazına uymayan araç önüne atılan kapanı geçerek kaçtı. Daha sonra ilerdeki ekipler tarafından kurulan ikinci kapanı da geçen aracın lastikleri patladı. Bu sırada arka koltuktaki Cüneyt Aydar, polislere ateş açınca emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirildi. Çatışmada Aydar’ın şoförlüğünü yapan İsmail Kaya yaralı olarak ele geçirildi. Çatışmanın ardından olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı incelemede aracın içinde Cüneyt Aydar’ın polise sıktığı 4 boş mermi kovanı ile yine Aydar’a ait olduğu belirtilen ağzına mermi verilmiş silahı bulundu.

12 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
12 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

Aktütün’ün planlayıcısı
Çatışmanın ardından olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı incelemede aracın içinde bulunan Siirt nüfusuna kayıtlı 1987 doğumlu Cüneyt Aydar’ın PKK’ye 2003’de katıldığı, 2008’de 17 askerin şehit olduğu Aktütün karakoluna düzenlenen saldırının talimatını verip saldırıya kendisinin de katıldığı öğrenildi. Emniyet yetkilileri Aydar’ın 2008’de bir köy korucusunu, 2009’da Yüksekova’da bir polis memurunu ve 2010’da yine Yüksekova’da bir uzman çavuşu şehit ettiğini tespit etti. PKK’nın sözde Zagros Sahası Çarçela Taburu’nda görevli olan Aydar’ın Yüksekova’da PKK’nın para toplamasından sorumlu olduğu belirtildi. PKK tarafından dün yapılan açıklamada ise Cüneyt Aydar’ın eyleme gittiği ve polisle çatışarak öldüğü ifade edildi.

12 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
12 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 12 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-dan-isadami-kamuflaji–944007-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.