PKK/DSG’de Araplar ile Kürtler çatıştı!

PKK’nın Suriye kolunun oluşturduğu DSG’nin Arap ve Kürt unsurları Deyrizor’da birbirine düştü. Örgütten 3 ay önce ayrılan ancak buna izin verilmeyen, Arap Bakkara Taburları’na YPG baskın düzenledi. Çıkan çatışmada Bakkara Taburları’na mensup dört Arap, YPG tarafından rehin alındı.

25 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nde (DSG) iç çatışma başladı. ABD’nin talimatıyla kurulan DSG’nin Arap unsurlarından Bakkara Taburları yaklaşık üç ay önce örgütle çıkar çatışmasına girdi. Deyrizor kentindeki Bakkara Aşireti’ne bağlı militanların yaşadığı köylere, YPG geçtiğimiz Çarşamba günü baskın düzenledi. Çıkan çatışmanın sonucunda Bakkara Taburları’na mensup 4 Suriyeli Arap, YPG tarafından rehin alındı.

Eski defterler açıldı
Kuzey Suriye Gözlemevi (KSG), DSG’ye bağlı Bakkara Taburları’nın elindeki Cedid Bakkara ile El-Dahle köylerine baskın yapıldığını ve çıkan çatışmanın 4 tutuklamayla sonlandığını duyurdu. KSG, Bakkara Taburları’ndan bir kaynağın çatışmanın DSG’ye bağlı Deyrizor Askeri Meclisi ile Bakkara Taburları arasındaki eski anlaşmazlıklar nedeniyle yaşandığını anlattı. Terör örgütü DSG, Bakkara Taburları’nı askeri emirlere karşı gelmek, batı kırsalında çoğu Bakkara aşiretinin yaşadığı köy ahalisine kolaylık sağlamak ve askeri meclisin izni olmadan köyden göçenlerin tekrar köylere dönmelerine izin vermekle suçladı.

Rejime katıldılar iddiası
DSG, Ekim ayında Bakkara Taburları’nı yöneten Yasir El-Dahle ve 4 yardımcısını askeri emirlere karşı gelmekten tutuklamıştı. Ancak bölgenin ileri gelenleri ile YPG arasında yapılan görüşmelerin ardından DEAŞ’ın Deyrizor kırsalından kovulmasında önemli rol sahibi olan El-Dahle ve adamları 5 gün sonra serbest bırakıldı. Daha önce ÖSO saflarında yer alan ardından DSG’ye katılan Yasir El-Dahle ve YPG arasında bir süredir çıkar çatışması yaşandığı ifade ediliyordu. Yaklaşık 10 gün önce ise Yasir El-Dahle’nin adamlarıyla birlikte saf değiştirerek Suriye Ordusu’na katıldığı iddia edildi.

NOT: Haberin 24 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-dsg-de-araplar-ile-kurtler-catisti-1129314-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.